Moskva 9. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)

Liberálnodemokratická strana Ruska (LDPR) získala v Chabarovskom kraji na východe Ruska väčšinu hlasov vo všetkých typoch volieb, ktoré sa tam v nedeľu konali. Išlo o doplňujúce voľby do Štátnej dumy, voľby do krajskej Dumy, ako aj o hlasovanie o primátorovi a členoch zastupiteľstva mesta Komsomoľsk nad Amurom. Rozhodovalo sa aj o zložení mestskej Dumy v meste Chabarovsk

Na snímke Vladimir Žirinovskij

Predseda LDPR Vladimir Žirinovskij je spokojný s dosiahnutými výsledkami. V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy tiež vyhlásil, že “hlasovanie v tomto regióne ukazuje reálne možnosti strany”. Uviedol, že kandidáti LDPR v mnohých regiónoch čelili zastrašovaniu, úplatkárstvu a iným taktikám.

Politológ Dmitrij Oreškin vo vysielaní Echa Moskvy spresnil, že v mestských parlamentoch Chabarovska a Komsomoľska nad Amurom bude iba po jednom zástupcovi inej strany, ostatní poslanci budú z LDPR. Pripomenul však, že nejde “o nijakú senzáciu”, lebo ruský Ďaleký východ bol vždy baštou LDPR.

“Títo ľudia nikdy neprejavovali veľkú úctu moskovským úradom, vždy si mysleli svoje a Vladimir Žirinovskij sa im zapáčil. Teraz to malo za následok protest a rebéliu” proti vládnej strane Jednotné Rusko, vyjadril sa Oreškin.

Politológ tiež upozornil, že i napriek postoju miestnych voličov Chabarovský kraj dostáva “peniaze z Moskvy” a podriaďuje sa jej rozhodnutiam.

LDPR, ktorá je na ruskej politickej scéne od roku 1989, býva označovaná za krajne pravicovú a populistickú. Sama seba však vníma ako centristickú a proferormnú silu, stojí na pozíciách ruského nacionalizmu a imperializmu – Žirinovskij totiž podporuje anexiu Poľska, Aljašky a Fínska v hraniciach cárskeho Ruska. LDPR žiada aj kontrolu štátu nad pôdou, zákaz “netradičných” náboženských siekt, štátne vlastníctvo ekonomicky strategických odvetví a radikálnu reformu justície. Žirinovskij sa okrem toho preslávil protižidovskými výpadmi, pričom on sám má po otcovi židovský pôvod.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj