Zimbabwe: V Harare masovo oslavujú očakávané zvrhnutie prezidenta Mugabeho

Harare 18. novembra 2017 (TASR)

V uliciach zimbabwianskej metropoly Harare sa v sobotu konajú masové oslavy obyvateľov očakávajúcich zosadenie prezidenta Roberta Mugabeho, ktorý vládne v tejto africkej krajine nepretržite uplynulých 37 rokov. Informovala o tom agentúra Reuters.
Na snímke zimbabwiansky prezident Robert Mugabe počas univerzitných promócií 17. novembra 2017 v Harare. Zimbabwiansky prezident Robert Mugabe sa v piatok objavil na verejnosti, a to po prvý raz od prevzatia moci v krajine armádou a umiestnenia prezidenta do domáceho väzenia.

Zimbabwčania doslova zaplavili ulice Harare a vítajú blížiaci sa koniec Mugabeho vlády, ktorej dávajú za vinu pád tamojšej ekonomiky. Nadšene spievajú, tancujú a objímajú vojakov. Mugabeho drží od stredy v domácom väzení armáda, ktorá prevzala kontrolu nad krajinou a jej zástupcovia rokujú s prezidentom o jeho odstúpení.
“Toto sú slzy šťastia,” povedal pre agentúru Reuters 34-ročný Frank Mutsindikwa so zimbabwianskou zástavou v rukách. “Na tento deň som čakal celý svoj život. Konečne sme slobodní.”
Ľudia mávajú národnými zástavami, skandujú heslá vyzývajúce na pád Mugabeho a nesú transparenty s nápismi ako “Mugabe musí odísť” či “Nie Mugabeho dynastii”.
Mugabe (93) je v domácom väzení, odkedy armáda tento týždeň zakročila a prevzala moc v krajine – v dôsledku nevôle, ktorú vyvolalo prezidentovo odvolanie jeho dlhoročného zástupcu Mnangagwu, no tiež obáv z mocenských ambícií Mugabeho manželky Grace a podozrení, že ju prezident pripravuje na prevzatie vlády.
Rokovania o odstúpení Mugabeho pokračujú a armáda oznámila, že na nich došlo k “významnému pokroku”, pričom tiež zadržala viacero jeho politických spojencov a pátra po ďalších i po Grace Mugabeovej.
O Mugabeho odvolaní by sa malo rozhodnúť najneskôr v nedeľu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)