Bratislava 4. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jozef Ďurník)

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) zrušil verejnú súťaž na poskytovanie služieb prímestskej autobusovej dopravy v regiónoch Turiec a Horné Považie na roky 2020 a 2021. Zdôvodnil to tým, že v lehote na predkladanie ponúk 22. júla nedostal žiadnu ponuku

Ilustračné foto

Vyplýva to z oznámenia Žilinského kraja vo Vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Predpokladaná cena zákazky bola 51,7 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH), z toho pre Turiec za 12,6 mil. eur a pre Horné Považie za 39,1 mil. eur bez DPH.

Hoci podľa názvu zákazky mala byť autobusová doprava v uvedených regiónoch ŽSK zabezpečená na roky 2020 a 2021, v podmienkach súťaže bola uvedená dĺžka trvania zmluvy tri roky s možnou opciou na ďalších dvanásť mesiacov. ŽSK môže vyhlásiť nový tender na pravidelnú autobusovú dopravu v Turci a na Hornom Považí pravdepodobne cez menej transparentné priame rokovacie konanie. Prímestskú autobusovú dopravu v Turci a na Hornom Považí na základe zmluvy so ŽSK o službách vo verejnom záujme vykonáva spoločnosť SAD Žilina, a. s.

ÚVO v súvislosti so spomínaným tendrom v auguste zastavil tri konania o preskúmanie úkonov kontrolovaného (ŽSK) na základe námietok proti podmienkam verejného obstarávania. V prvom prípade z dôvodu, že navrhovateľ námietky stiahol, a v ďalších dvoch prípadoch preto, že ŽSK medzitým tender zrušil.

Žilinský samosprávny kraj obstaráva prímestskú autobusovú dopravu aj pre regióny Kysuce, Orava a Liptov na roky 2020 a 2021 cez dve verejné súťaže vyhlásené vo februári a v júni tohto roka. Predpokladaná cena zákazky pre Kysuce a Oravu je 42,6 mil. eur bez DPH, z toho pre Kysuce za 17,8 mil. eur a pre Oravu za 24,8 mil. eur bez DPH. Prímestskú autobusovú dopravu na Kysuciach prevádzkuje SAD Žilina a na Orave Arriva Liorbus, a. s., Ružomberok. ÚVO v tomto tendri rozhodol o námietkach troch navrhovateľov proti podmienkam verejného obstarávania. V prípade dvoch navrhovateľov v časti námietok zastavil konanie a zamietol časť námietok, zároveň zamietol námietky tretieho navrhovateľa. Úrad následne informoval o začatí dvoch odvolacích konaní proti jeho rozhodnutiam, o ktorých rozhodne jeho druhostupňový orgán Rada.

Predpokladaná cena prímestskej autobusovej dopravy v regióne Liptov je 16,7 mil. eur bez DPH, lehota na predkladanie ponúk bola 22. júla. K tejto zákazke zatiaľ nie sú zverejnené žiadne informácie o otváraní ponúk ani o tom, že by ju posudzoval ÚVO. Prímestskú autobusovú dopravu na Liptove zabezpečuje Arriva Liorbus. Aj v týchto dvoch súťažiach je uvedená dĺžka trvania zmluvy tri roky s možnosťou opcie na ďalších dvanásť mesiacov.

Cieľom ŽSK v uvedených troch súťažiach je zabezpečiť plynulosť dopravných služieb vo verejnom záujme vzhľadom na končiace aktuálne zmluvy s dopravcami k 29. novembru 2019. Ak by kraj dovtedy nerozhodol o pokračovaní prímestskej autobusovej dopravy po tomto termíne, môže dočasne predĺžiť aktuálne zmluvy so súčasnými dopravcami.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj