Vírus zika už nepredstavuje svetovú zdravotnú hrozbu. Boj proti nemu ale musí ďalej pokračovať. Oznámil to dnes krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Celosvetový stav núdze kvôli vírusu zika, ktorý bol vyhlásený pred deviatimi mesiacmi, tak stratil platnosť.

„Vírus zika zostáva veľmi dôležitým problémom v dlhodobom horizonte, ale už neohrozuje verejné zdravie v globálnom rozmere,“ oznámil predseda krízového výboru David Heymann.

Nákaza vírusom zika má u dospelých mierny priebeh, ale u ľudského plodu môže spôsobiť spomalenie vývoja mozgu. Najviac prípadov ochorení bolo zaznamenaných v Brazílii, celkovo boli hlásené defekty mikrocefálie u novorodencov v 30 krajinách sveta. Vírus sa rozšíril do takmer celej Latinskej Ameriky, ojedinelé prípady sa objavili aj na iných kontinentoch vrátane Európy.

Vedci už proti vírusu zahájili tento rok na jeseň boj: komárie samičky infikujú parazitickou baktériou Wolbachia, ktorá neublíži človeku, ale u tohto hmyzu zamedzí vyliahnutiu vajíčok. Hmatateľné výsledky tejto taktiky budú známe zhruba za rok.