Brezno 2. decembra 2016 (HSP/Foto:Facebook-Marián Magát)

Marián Magát, ktorého niektoré médiá často označujú za neonacistu, chcel tesne pred Vianocami zorganizovať prednášku o rase a rasizme. Prostredníctvom svojho známeho poslanca už mal dohodnutý priestor v kultúrnom dome v Brezne. Keď sa však vedenie mesta, na čele s primátorom Tomášom Ábelom dozvedelo, že tam bude prednášať Magát, podujatie zrušilo. 

0000022713

“Priatelia, tak ako som avizoval, zúčastním sa prednášky na tému: “Rasa a rasizmus”, ktorá sa uskutoční v Brezne dňa 22. 12. 2016 o 16:00 v mestskom dome kultúry. Keďže protiextremistickí bojovníci typu Daniel Milo a Irena Bihariová odmietajú verejnú diskusiu, tak som sa rozhodol, že zorganizujeme vlastnú debatu, kde sú pozvaní všetci bez ohľadu na rasu či presvedčenie. Porovnáme myšlienky rovnostárstva s praxou a štatistikami, povieme si niečo o bielej rase a prečo je potrebné ju chrániť. Pána ŠTBenčíka poprosím v tejto súvislosti napísať blog, nech nám urobí reklamu :) . Takže vyberte si dovolenku na tento deň, výťažok pôjde na pomoc pre sociálne slabú bielu rodinu pred Vianocami. Vstupné bude dobrovoľné,” ohlasoval svoju prednášku Magát na sociálnej sieti Facebook.

Plány mu však nakoniec prekazil starosta mesta Brezno, Tomáš Ábel, ktorý vraj doteraz o tom, že bude prednášať Marián Magát, nevedel. Kultúrny dom si totiž oficiálne prenajal poslanec Milan Macuľa, ktorý Magáta pozval.

Primátor však nakoniec túto prednášku zakázal:

“STANOVISKO MESTA BREZNO K PLÁNOVANEJ PREDNÁŠKE S MARIÁNOM MAGÁTOM V PRIESTOROCH MESTSKÉHO DOMU KULTÚRY!

Dobrý deň prajem všetkým,

o tom kto a s akým zámerom má prísť 22. decembra do Brezna, sme sa dozvedeli až včera, po propagácii udalosti na sociálnych sieťach a následnej medializácii. Priestor mestskej kinosály bol objednaný inou osobou a na iný účel, pričom zamestnanec samosprávy postupoval v súlade s internými normami. Mesto Brezno a jeho predstavitelia plne rešpektujú slobodu prejavu a to aj pri osobách, s ktorých názormi sa nestotožňujeme. Zároveň je však naším dobrým právom rozhodnúť o tom, komu mestské priestory poskytneme a komu nie. Hoci samospráva nemá s danou akciou nič spoločné, uvedomujeme si, že len jej samotné konanie vytvára o Brezne určitý obraz a vplýva na našu povesť i dobré meno. Keďže v žiadnom prípade nechceme byť ani tichým podporovateľom prednášok s rasovou či rasistickou tematikou, s konaním akcie v Mestskom dome kultúry a ani v iných mestských priestoroch nesúhlasíme. Podujatie sa teda v našich priestoroch neuskutoční. Toto stanovisko som už včera osobne tlmočil aj objednávateľovi kinosály,” napísal Tomás Ábel na Facebooku.

Marián Magát je bezpochyby kontroverzná osoba. Jeho obhajovanie Adolfa Hitlera či bagatelizovanie holokaustu je na posúdenie každého človeka. Faktom, ale je, že Magát doteraz nebol právoplatne odsúdený v súvislosti s rasizmom, alebo popieraním holokaustu, preto zakazovať mu prednášky sa môže javiť ako totalitný prvok.

Samuel Gdovin