Bratislava 30. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Minister Žiga žiada, aby sa zo Slovenska nerobila “banánová republika”, všetko podľa neho funguje, ako má

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) odmieta vťahovanie Slovenska do prípadného objavenia sa zbraní na Blízkom východe. Zbrane a munícia, ktoré sa v roku 2005 priviezli zo Slovinska na Slovensko, podľa šéfa rezortu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) v Novákoch zlikvidovali. “Nechápem, prečo vznikajú pochybnosti,” skonštatoval Žiga po dnešnom rokovaní vlády.

Na snímke minister hospodárstva SR Peter Žiga Na snímke minister hospodárstva SR Peter Žiga

Ministerstvo hospodárstva udelilo na jar 2005 licenciu na dovoz 132 rakiet slovinskej firme a opravárenskému podniku. V auguste ich podľa Žigu v Novákoch zlikvidovali, o čom má svedčiť faktúra aj protokol. “V danej šarži bolo vyrobených niekoľko tisíc kusov týchto zbraní. Na Slovensko bolo dovezených len 132 kusov, ktoré boli zlikvidované a odstránené,” povedal.

Minister Žiga žiada, aby sa zo Slovenska nerobila “banánová republika”, všetko podľa neho funguje, ako má. “Ministerstvo hospodárstva nikdy neposkytlo vývoznú alebo reexportnú licenciu na tento typ munície alebo zbraní,” zdôraznil šéf rezortu. Poznamenal, že jediné dve krajiny, ktoré k téme poskytli informácie, sú Slovensko a Slovinsko, a nakoniec sú pranierované. Považuje to za počudovaniahodné.

Šéf rezortu dnes takto reagoval na informácie, že rakety, ktoré sa našli na Blízkom východe, mal zneškodniť VOP v Novákoch. Ako informoval denník Sme, možná zásobovacia cesta Islamského štátu tak ide aj cez Slovensko. Odvolával sa na zistenia expertnej skupiny Conflict Armament Research. Upozornilo na to aj České centrum pre investigatívnu žurnalistiku. Podľa neho má totiž časť munície z Líbye a v Iraku zhodné číslo šarže s muníciou zo slovinských armádnych skladov. Sme však nevylúčilo, že materiál s rovnakou šaržou bol uskladnený aj v ďalších post-juhoslovanských štátoch.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.