Mannheim 6. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)

Zvon s vyobrazením hákového kríža a poctou nacistickému vodcovi Adolfovi Hitlerovi, nachádzajúci sa v kostole protestantskej cirkvi v nemeckej obci Herxheim am Berg, patrí do múzea. Vyhlásil to v utorok predseda nemeckej židovskej náboženskej obce Josef Schuster
Ilustračné foto

“Pre mňa je nepochopiteľné, ako mohol byť takýto zvon vôbec osadený v kostole. Ešte menej pochopenia mám pre skutočnosť, že sú tu stále ľudia, ktorí k nemu majú pozitívny vzťah,” povedal Schuster, ktorého cituje agentúra DPA.
Starosta porýnskej obce Ronald Becker čelí výzvam na odstúpenie z miestnej rady po tom, ako sa ambivalentne vyjadril k inkriminovanému zvonu i nacistickému obdobiu.
Zvon visí v tamojšom kostole od éry nacizmu a okrem svastiky nesie i nápis “Všetko pre vlasť – Adolf Hitler”. Obecná rada minulý týždeň jednomyseľne odhlasovala, že o budúcnosti tejto pamiatky rozhodnú odborníci.
Diskusiu vyvolal istý učiteľ, ktorý v novinách skritizoval, že kostol nemá žiadnu informačnú tabuľu o tomto historickom zvone. Keď experti vypracujú posudok, obec sa rozhodne, čo so zvonom ďalej.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.