Moskva 5. januára 2019 (HSP/tsargrad.tv/sakhalinmedia.ru/Foto:TASR-Adriána Hudecová)
 
V Rusku pripravuju nový projekt na odpratávanie snehu z ulíc a v tejto súvislosti testujú moderné automatické stroje, ktoré nahradia pracovníkov mestských služeb s lopatami. Ulice budú čistiť bezpilotové stroje

Ilustračné foto

Ako uvádzajú autori projektu, na začiatku plnoautomatické stroje budú pracovať iba v bezných situáciach, keď vrstva snehu nebude príliš hrubá. Tieto stroje budú čistiť ruské ulice iba v nočných hodinách.
V Rjazanskej ulice začali testovať nové stroje a hneď na začátku tohto roka sa podobné bespilotné stroje objavia aj v uliciach ďalších ruských miest, v prvom rade v Moskve a Kazani.
Zástupca Národnej technologickej iniciativy Avtonet Jaroslav Fedosejev pre médiá povedal, že zatiaľ podobné stroje budú pracovať iba v nočných hodinách za účelom zabezpečenia stopercentnej bezpečnosti pre obyvatelstvo.
„Pričom na vzdálenosti 50 metrov sa budú umiestňovať tabuľky, ktoré budú ľudí upozorňovať na to, že v tejto lokalite pracuje plnoautomatická technika. Všetky vozidla budú diaľkovo  kontrolované z dispečingu,“ uviedol. Dodal, že na začátku sa všetky práce budú vykonávať iba v uzatvorených lokalitách a nie na velkých uliciach.
Odborníci uviedli, že podobný systém odpratávania snehu prostredníctvom automatizovanej techniky urýchli čistenie ulíc až o tretinu. Realizáciu tohto projektu začnú s použitím strojov vyrobených v rjazanskej spoločnosti Avrora Robotics. V ulicích miest sa objavia mini-traktory „Agrorobot“, ktoré budú odpratávať sneh. Neskôr sa objaví aj iná plnoautomatická technika.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Žiadne lopaty, žiadni upratovači: V Rusku budú sneh čistiť bezpilotné stroje zobrazený najskôr Hlavné správy.