Viedeň 7. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)

Výčiny počasia vo veľkých častiach Rakúska nedali celý uplynulý víkend vydýchnuť pohotovostným zložkám a spôsobili veľké škody. Jeden človek zomrel po zásahu bleskom, došlo k zosuvom pôdy a obce ako Grossarl v Salzbursku boli odrezané od okolia, informoval verejnoprávny rozhlas a televízia ORF. S odstraňovaním následkov pomáhala aj armáda a pomoc prisľúbili i politici
Najviac postihnuté boli spolkové krajiny Salzbursko a Štajersko, kde viacero lokalít vyhlásili za oblasti postihnuté katastrofou.
Ilustračné foto

V salzburskom okrese Pongau zasypalo bahno grossarlskú krajinskú cestu v dĺžke dvoch kilometrov. Zosuv so sebou strhával aj vozidlá. Záchranárskym vrtuľníkom previezli do nemocnice viacero ľudí vrátane tehotnej ženy, ktorej sa blížil pôrod. Škody v dôsledku nánosov blata a kamenia hlásili aj z obcí Dorfgastein a Kaprun a početných ďalších ciest.
Situácia sa v nedeľu znova vyhrotila tiež v častiach Štajerska. V obci Donnersbachwald uviazlo 400 turistov vzhľadom na cestu neprejazdnú v dôsledku zosuvov. V obci Oberwölz museli po silných zrážkach evakuovať niektoré lokality, do bezpečia previezli aj obyvateľov domova pre seniorov.
Horné Rakúsko medzitým zasiahli búrky a stovky hasičov tam uvoľňovali cesty od vyvrátených stromov a odčerpávali vodu zo zaplavených pivníc. V tamojšej obci Waldzell neďaleko hranice s Nemeckom zasiahol blesk dvoch mužov, ktorí boli na prechádzke. Jedného z nich museli na mieste oživovať, neskôr však zraneniam podľahol.
Z Korutánska hlásili najmä prekážky v podobe vyvrátených stromov, ktoré poškodili aj elektrické vedenia. Bez elektriny sa tak dočasne ocitlo približne 6000 domácností. Na ceste v okrese Feldkirchen zanechala búrka krúpy vo vrstve miestami vysokej až desať centimetrov, na noc ju preto uzavreli.
K výpadkom prúdu došlo aj v južnej časti Burgenlandu.
Členovia rakúskej vlády vrátane kancelára Christiana Kerna avizovali poskytnutie prostriedkov zo spolkového fondu pre katastrofy. Zástupca štajerského hajtmana Michael Schickhofer oznámil, že na štvrtkovom zasadnutí vlády požiada o okamžitú pomoc vo výške desiatich miliónov eur.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.