Bukurešť 21. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Vadim Ghirda)

Rumunské protikorupčné orgány zhabali v utorok majetok predsedu vládnej Sociálnodemokratickej strany (PSD) Livia Dragneu, ktorý je vyšetrovaný nielen pre podozrenie zo zneužitia fondov Európskej únie, ale aj založenia zločineckej siete a zneužitia právomocí verejného činiteľa. Rovnaký postup zvolili aj v prípade ďalších štyroch podozrivých.

Na snímke Liviu Dragnea

Rumunskí sociálni demokrati sa v januári pokúsili dekriminalizovať niektoré trestné činy súvisiace so zneužitím úradných právomoci, čo vyvolalo v krajine najväčšie protesty od pádu komunistického režimu. Strana v októbri predložila v parlamente návrh zákona na reformu justície, ktorá by sa tak dostala pod kontrolu politikov. Reforma vyvoláva obavy z možného oslabenia boja proti korupcii. Rumunský prezident Klaus Iohannis ju už skôr označil za útok proti právnemu štátu.

Hoci Dragnea vedie stranu, nemôže vykonávať funkciu premiéra, pretože bol v roku 2016 odsúdený za volebný podvod. Najnovšie obvinenia sa týkajú zneužitia fondov EÚ v rokoch 2001-2012, keď riadil radu župy Teleorman na juhu Rumunska.

Dragnea tvrdí, že terajšie vyšetrovanie jeho osoby je politicky motivované. Muža, ktorý je i predsedom dolnej komory rumunského parlamentu, súdia aj v inom prípade zneužitia právomocí.