Praha 26. apríla 2018 (HSP/Novinky/Foto: TASR/AP- Burhan Ozbilici)
 
Počet prípadov, kedy je otec pri rozvode obvinený bývalou partnerkou zo zneužívania detí, prudko rastie. Okrem pomsty ide často o nie čistú taktiku zo strany ženy, ako získať dieťa do svojej starostlivosti

Ilustračné foto

Nemenovaná vyšetrovateľka juhomoravského policajného riaditeľstva pre český denník Právo, podľa portálu Novinky.cz, povedala, že pri obvinení zo zneužívania detí zo strany dovtedy bezproblémového otca by mali všetky inštitúcie použiť “zdravý sedliacky rozum”.
Je potrebné si totiž dať niekedy otázku, prečo “do tej doby normálny heterosexuálny muž a bezproblémový otecko je zrazu obvinený, že zneužíval deti”. Obvinenie totiž môže otcovi často neprávom úplne zničiť osobný život a spoločenskú reputáciu, hoci by sa neskôr očistila.
“Verejnosť by mala vedieť, že drvivá väčšina obvinení je falošná. Takto to vyzerá, ako keby každý druhý otec po rozvode bol pedofil a nemal nič lepšieho na práci než zneužívať deti,” podotýka vyšetrovateľka.
Krivým obvinením partnera sa totiž zneužíva zákon o ochrane obetí trestných činov. Ten podľa vyšetrovateľky “postavil obete na piedestál v domnení, že každý by ich mal chrániť a ľutovať”. Ale polícia nemôže brať všetko, čo im žena alebo organizácie zameriavajúce sa na pomoc obetiam povedia, za pravdivé.
Treba totiž hľadať objektívnu pravdu, a preto sa stáva, že ženy sú nemilo prekvapené, že sa ich tvrdenia preverujú a ihneď sa ich bývalý partner a otec neobviňuje zo spáchania trestného činu, ako si mysleli. Ak potom preverovanie nepreukáže vinu otca, zvažuje sa potom, či sa práve žena nedopustila krivého obvinenia. Potom sa často stáva, že ženy zrazu začnú s tým, že to vlastne tak nemysleli, že ich vystrašili psychológovia alebo pracovníci krízových centier, ktorých predtým vyhľadali, a zvaľujú vinu na všetkých okolo.
Pritom samotní muži-otcovia nič netušia a všetko sa dozvedia až pri výsluchu, kde na už vopred pripravenú ženu nemôžu nájsť argumenty. A najsmutnejšie podľa vyšetrovateľky je ale to, že matkám, ktoré krivo obvinia partnera, ide v skutočnosti skôr o pomstu partnerovi a deti sú v tomto smere až na poslednom mieste ako rukojemníci.
“Deti koľkokrát ani nevedia, čo sa okolo nich deje. Trpia tým, že sa rodičia rozišli. Nerozumejú tomu a zrazu nám tu musia hovoriť napríklad niečo naučené o svojom otcovi, ktorého majú radi, ale vedia, že ak to nepovedia, mama bude nahnevaná. To sú hrozné situácie. Pri výsluchu potom napríklad opakujú naučené sexuálne zafarbené slová a situácie, ktorým ani nerozumejú. Keď sa ich spýtame, čo to znamená, tak často priznajú, že nevedia, že im to povedala mama alebo niekto iný,” opisuje vyšetrovateľka nepríjemnú situáciu.
A dodáva, že “ak naviac súd už na začiatku matke bez výhrad uverí a radikálne obmedzí styk dieťaťa s otcom, môže dôjsť k ťažko napraviteľným škodám”.
 
Príspevok Ženy pri rozvodovom konaní majú efektívny nástroj na presadenie svojich požiadaviek. Často falošne obvinia muža-otca zo zneužívania detí a zničia mu tak reputáciu i život zobrazený najskôr Hlavné správy.