Žena, ktorá cez sms naliehala na priateľa, aby spáchal samovraždu, sa stala vinnou z jeho zabitia

Massachusets 20. júna 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Franklin Reyes)

20-ročná Michelle Carterová, ktorá posielala svojmu priateľovi Conradovi Royovi III. desiatky textových správ naliehajúcich, aby sa zabil, bola odsúdená Juhovýchodným súdom pre mladistvých v Massachusetts za nedobrovoľné zabitie
Ilustračné foto

“Tento súd po preskúmaní dôkazov zistil, že ste vinná z nedobrovoľného zabitia,” vyhlásil sudca Lawrence Moniz, podľa ktorého jej správanie bolo nielen nezákonné, ale aj nemorálne a bezohľadné. Udelil jej 20 rokov väzby.
Ako uvádza agentúra AP, Michelle Carterová mala ešte 17 rokov v júli 2014, keď povzbudzovala vtedy 18-ročného Conrada Roya III., aby sa zabil. Nakoniec k tomu došlo 12. júla, keď sa vzdialil autom na parkovisko a vodným čerpadlom začal vháňať oxid uhoľnatý do kabíny svojho auta. Neurobila nič pre to, aby s tým prestal a vystúpil z auta, až ho na druhý deň našli mŕtveho.

Počas týždeň trvajúceho súdneho procesu prokurátori tvrdili, že to urobil, aby na seba upútal pozornosť. A pomýlená teenagerka Michelle ho v tom povzbudzovala mysliac si, že pomáha hlboko znepokojenému priateľovi. “Myslím, že to chceš urobiť. Je to správny čas a si pripravený, stačí, aby si to urobil!” napísala v jednej správe. Conrad Roy údajne mával depresie a pokúšal sa zabiť už viackrát.
Americkej asociácii občianskych slobôd sa nepozdáva výška väzby, ktorá “prekračuje hranice našich trestných zákonov a porušuje slobodu prejavu, ktorú garantujú Massachusetts a americké ústavy”. Rozhodnutie sudcu prekvapilo aj mnohých právnych odborníkov, pretože na rozdiel od desiatok iných štátov nie je v Massachusetts zákon proti nabádaniu k samovraždám.
No Daniel S. Medwed, profesor práva na Northeastern University, vraví: “Toto je silné posolstvo ľuďom, že používanie technológií na nabádanie ľudí na samovraždu nebude tolerované.”

ZDROJ >>

Komentujte :)