Mexiko 8. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Marco Ugarte)

Takmer 200 dotrasov zaznamenali seizmológovia po ničivom zemetrasení, ktoré dnes zasiahlo južné Mexiko a vyžiadalo si najmenej 32 obetí na životoch. S odvolaním sa na tamojších seizmológov o tom informovala agentúra DPA.
Na snímke muži vyberajú z trosiek potraviny

Podľa mexického seizmologického inštitútu bolo dovedna 185 dotrasov, pričom viaceré mali magnitúdu až 6,1. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto zemetrasenie označil za vôbec najsilnejšie, aké krajinu zasiahlo za uplynulých sto rokov.
Najviac sa jeho účinky prejavili na Tehuantepeckej šiji smerom k mestu Juchitán de Zaragoza v mexickom štáte Oaxaca, kde podľa tamojšieho guvernéra Alejandra Murata prišlo o život 17 ľudí.
Len v samotnej Oaxace si zemetrasenie vyžiadalo najmenej 23 životov. Ďalších najmenej sedem ľudí zahynulo v Chiapase a dve deti zomreli v štáte Tabasco, uviedol mexický minister civilnej ochrany Luís Felipe Puente.
Americká geologická služba (USGS) informovala, že zemetrasenie s epicentrom v blízkosti hraníc s Guatemalou malo magnitúdu 8,1. Epicentrum sa nachádzalo 165 kilometrov západne od juhomexického mesta Tapachula. Hypocentrum zametrasenia bolo pod morským dnom v hĺbke 69,7 kilometra.
Zemetrasenie spôsobilo aj rozsiahle materiálne škody, zničené alebo poškodené boli stovky budov. Viac ako 1,8 milióna obyvateľov zostalo aspoň nakrátko bez dodávok elektrickej energie. V minimálne 11 z 31 mexických štátov uzavreli školy a nariadili previerku statiky školských budov. Zemetrasenie vystrašilo aj obyvateľov v 1000 kilometrov vzdialenej metropole Mexiko.
Počet obetí zemetrasenia stúpol na 58, informoval dnes mexický úrad civilnej obrany.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.