Mexiko 10. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Rebecca Blackwell)

Na 65 stúpol počet obetí zemetrasenia, ktoré vo štvrtok postihlo južné Mexiko. S odvolaním sa na mexický úrad civilnej ochrany o tom informovala agentúra Reuters.
Na snímke trosky zrútenej budovy

Riaditeľ úradu civilnej ochrany Luis Felipe Puente informoval, že telá najnovších troch obetí sa našli v štáte Chiapas. Ďalšia obeť bola nájdená v prímorskom meste Juchitán v susednom štáte Oaxaca, v ktorom bol zaznamenaný najvyšší počet obetí. V samotnom Juchitáne sa zrútili tisícky domov.
Zemetrasenie s epicentrom v blízkosti hraníc s Guatemalou malo magnitúdu 8,1. Epicentrum sa nachádzalo 165 kilometrov západne od juhomexického mesta Tapachula. Hypocentrum zemetrasenia bolo pod morským dnom v hĺbke 69,7 kilometra. Viac ako 1,8 milióna obyvateľov zostalo aspoň nakrátko bez dodávok elektrickej energie.
V minimálne 11 z 31 mexických štátov uzavreli školy a nariadili previerku statiky školských budov. Zemetrasenie vystrašilo aj obyvateľov v 1000 kilometrov vzdialenej metropole Mexiko.
Zemetrasenie bolo najsilnejšie od zemetrasenia s rovnakou magnitúdou, ktoré krajinu postihlo v roku 1932. Ničivé zemetrasenie, ktoré v roku 1985 zasiahlo hlavné mesto Mexika, si vyžiadalo viac ako 10.000 mŕtvych.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.