Mexiko 20. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rebecca Blackwell)

Na najmenej 139 sa vyšplhal počet mŕtvych v dôsledku zemetrasenia, ktoré v utorok zasiahlo centrálnu oblasť Mexika. Informovala o tom v noci nadnes agentúra DPA, citujúc miestne úrady.
Na snímke žena telefonuje po evakuácii z budovy po zemetrasení 19. septembra 2017 v Mexico City

Otrasy s magnitúdou 7,1 zasiahli hlavné mesto Mexiko a okolité štáty Morelos, Puebla, Guerrero a México. Zemetrasenie tiež spôsobilo zrútenie mnohých budov a paniku medzi ľuďmi.
Podľa americkej geologickej služby USGS došlo k otrasom o 13.14 h miestneho času (20.14 h SELČ), pričom epicentrum sa nachádzalo neďaleko mesta Raboso v štáte Puebla, približne 123 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta Mexiko. Hypocentrum bolo v hĺbke takmer 53 kilometrov.
Prírodný živel zároveň nechal približne 3,8 milióna ľudí bez elektrickej energie, dopĺňa spravodajská stanica CNN. Miestne úrady nariadili zavretie škôl a prerušenie prevádzky na medzinárodnom letisku v hlavnom meste.
Zemetrasenie prišlo menej než dva týždne po predchádzajúcom zemetrasení s magnitúdou 8,1, ktoré si na juhu Mexika vyžiadalo 90 mŕtvych. Podľa vedcov utorkové otrasy priamo nesúvisia s týmto zemetrasením. USGS tvrdí, že epicentrá oboch zemetrasení boli vzdialené od seba 650 kilometrov.
Najviac, 64 ľudí, zomrelo v štáte Morelos, 36 v samotnom hlavnom meste Mexiko, 29 v štáte Puebla, deväť v štáte México a jedna osoba prišla o život v štáte Guerrero.
K tragédii došlo v deň, keď si Mexičania pripomínali 32. výročie ničivého zemetrasenia z roku 1985, pri ktorom zahynulo viac ako 10.000 ľudí a veľká časť hlavného mesta bola zničená. V krajine sa v utorok dokonca konalo cvičenie pre prípad evakuácie v dôsledku zemetrasenia.
Mexický prezident Enrique Peňa Nieto zvolal núdzovú schôdzu celoštátnej bezpečnostnej rady a na vrtuľníku vykonal obhliadku zasiahnutých častí krajiny. Zároveň nariadil evakuáciu všetkých poškodených nemocníc.
Mexiko sužuje vysoká činnosť litosférických dosiek, ako aj hurikány, povodne a aktívne sopky.