Manila 23. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Východnú časť Filipín zasiahlo dnes zemetrasenie s magnitúdou 5,1, ktoré si vyžiadalo najmenej dve obete a poškodilo desiatky domov. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na miestne úrady
Epicentrum otrasov sa podľa filipínskych seizmológov nachádzalo severovýchodne od mesta Albuera v provincii Leyte, 578 kilometrov južne od metropoly Manila.
Ilustračné foto

Otrasy mali ohnisko v hĺbke päť kilometrov. Najviac ich bolo cítiť v oblasti mesta Ormoc, kde zahynuli dve ženy, ktoré sa pokúšali utiecť do bezpečia. Jedna z nich dostala infarkt, druhá spadla a utrpela fatálne zranenie hlavy.
V samotnom meste Ormoc, ktoré má približne 215.000 obyvateľov, zemetrasenie poškodilo 56 domov. Miestne úrady v obave pred následnými otrasmi zrušili vyučovanie na školách a nariadili plošnú kontrolu statiky budov.
Provinciu Leyte v júli zasiahlo silné zemetrasenie s magnitúdou 6,5, ktoré si vyžiadalo tri životy a takmer 500 zranených. O strechu nad hlavou vtedy prišlo vyše 16.000 ľudí; mnohí z nich stále zostávajú v evakuačných centrách.
Filipíny ležia v oblasti takzvaného Ohnivého kruhu v Tichom oceáne, v ktorej sa vyskytuje približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi. Pri poslednom veľkom zemetrasení z októbra 2013 zahynulo na Filipínach viac ako 220 ľudí.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.