Praha 25. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Petr David Josek)

Kandidátov na českého prezidenta, Miloša Zemana a Jiřího Drahoša, čaká vo štvrtok večer o 20.00 h v pražskom Rudolfine posledná debata pred druhým kolom volieb, informoval portál spravodajskej televízie ČT24.
Na snímke Miloš Zeman a Jiří Drahoš

Finálový duel bude moderovať Světlana Witowská a v priamom prenose ho uvedú české verejnoprávne televízie ČT1 a ČT24. Debata bude rozdelená do troch častí a obaja kandidáti si na ňu môžu priviesť 30 svojich priaznivcov. Témy, o ktorých sa bude diskutovať, zvolia Česká televízia (ČT), voliči i sami kandidáti.
Diskusia medzi prezidentskými kandidátmi bude rozdelená do troch častí. Samotné otázky Zeman ani Drahoš nepoznajú, vedia iba o jednotlivých okruhoch. V prvej časti stanovila témy Česká televízia. Druhú časť určia voliči.
“Vycestovali sme do jednej juhočeskej obce, kde obaja kandidáti dostali úplne rovnaký počet hlasov, a povedali sme si, že by bolo dobré, aby voliči Miloša Zemana a Jiřího Drahoša dostali možnosť sa oboch kandidátov spýtať,” povedal zástupca šéfredaktora spravodajstva ČT František Lutonský. ČT zároveň oslovila najvyšších ústavných činiteľov, aby formulovali svoje otázky na prezidentských kandidátov.
V tretej časti dostanú kandidáti možnosť klásť si otázky navzájom.
Výroky oboch kandidátov bude priebežne vyhodnocovať analytický tým ČT24 a moderátorke bude dávať spätnú väzbu.
Priestory pražského Rudolfina zvolila Česká televízia pre prezidentskú debatu pre jeho symbolickú blízkosť k Pražskému hradu i pre jeho úlohu v dejinách Česka.
Ako vysvetlil Lutonský, v Rudolfine zasadalo v medzivojnovom období Národné zhromaždenie. Za prezidenta tam bol zvolený aj Tomáš Garrigue Masaryk. “Myslím si, že naša voľba bola v tomto smere pomerne jasná,” dodal.
Debata sa nebude konať v hlavnej sále, ale vo dvorane Rudolfina. Kandidáti si budú môcť priviesť 30 svojich podporovateľov. Iné publikum ČT podľa Lutonského neplánuje. “Nakoniec sme sa rozhodli, že nechceme, aby publikum bolo ťažko zvládnuteľné,” povedal Lutonský a pripomenul, že pri poslednej debate pripomínalo publikum arénu.
Česká televízia ďalej upozornila oboch kandidátov, aby ich podporovatelia prišli vhodne oblečení a nenosili so sebou žiadne transparenty.
Zvládnuť publikum pomôžu skúsenosti moderátorky Světlany Witowskej i celková atmosféra Rudolfina, domnieva sa Lutonský.