Zeman začne návštevu Ruska stretnutím s Putinom

Moskva 21. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP-Alexei Nikolsky/Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

Český prezident Miloš Zeman sa v utorok v čiernomorskom letovisku Soči stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Rokovania, ktoré začnú oficiálny program päťdňovej Zemanovej štátnej návštevy v Rusku, sa uskutočnia v Putinovej rezidencii Bočarov Ručej, uviedol portál Novinky.cz
Ruský prezident Vladimir Putin a český prezident Miloš Zeman počas stretnutia na summite k projektu novej Hodvábnej cesty v Pekingu 14. mája 2017

V Moskve čaká Zemana v stredu podľa oficiálneho programu zverejneného na stránke Hrad.cz schôdzka s ruským premiérom Dmitrijom Medvedevom. Vo štvrtok má na programe otvorenie výstavy pokladov Pražského hradu, ruským veteránom druhej svetovej vojny udelí české vyznamenania.
V Jekaterinburgu si Zeman v piatok prevezme čestný doktorát Uralskej federálnej univerzity, uctí si pamiatku československých legionárov a prezrie si montážnu halu v továrni na kompletizáciu lietadiel L-410.
Český prezident odletel do Ruska už v pondelok. O deň neskôr ho podľa Rádiožurnálu Českého rozhlasu bude nasledovať aj podnikateľská misia, na ktorej sa zúčastní takmer 130 ľudí a je najväčšia v dejinách Českej republiky. Hrad kvôli nej vypraví až tri lietadlá. Počas trojdňovej cesty majú podnikatelia podpísať kontrakty a memorandá s ruskými podnikmi za desiatky miliárd korún.
Podpisovať sa budú, ako je obvyklé, zmluvy a memorandá, ktoré sú predrokované väčšinou dlho dopredu a podpis prezidenta je viac-menej symbolický. Podľa neoficiálnych informácií, ktoré má Rádiožurnál k dispozícii, sa tak od Zemanovej cesty nič prelomové neočakáva.
Na zozname podnikateľov sú však aj zaujímavé mená. Podľa časti zoznamu, ktorý má Rádiožurnál k dispozícii, na podnikateľských fórach budú majitelia alebo manažéri klasických obrov, ako sú Škoda Auto či finančnej skupiny PPF, respektíve jej realitné ruské dcéry. Chýbať ale nebudú ani zástupcovia menších priemyselných a obchodných firiem, hotelov, kúpeľníctva, no aj niekoľkých právnych kancelárií zameraných na ruskú klientelu.
K najznámejším menám patrí Alena Vitásková, donedávna šéfka Energetického regulačného úradu, ktorá predtým sama podnikala v plynárenstve. Keďže má Vitásková na prácu v energetike ročné moratórium, do Ruska ide ako zakladateľka vlastného inštitútu, ktorý sa má zaoberať ochranou ľudských práv.
V podnikateľskej delegácii je zastúpená aj firma Sigma, ktorá prispela na Zemanovu predchádzajúcu prezidentskú kampaň a podporila niekoľkokrát aj Stranu práv občanov (SPO), do marca 2014 nesúcu meno Zemanovci, ktorou je prezident stále čestným predsedom. Jej členom je i podpredseda SPO Zdeněk Zbytek, ktorý kedysi zoznámil Zemana s Putinovým dôverníkom Vladimirom Jakuninom.

ZDROJ >>

Komentujte :)