Praha 26. decembra 2016 (HSP/Foto:TAS/AP-Petr David Josek)

Včera ráno sa neďaleko prímorského letoviska Soči zrútilo ruské dopravné lietadlo typu Tu-154 s 92 ľuďmi na palube. V lietadle sa nachádzali aj členovia legendárneho ruského armádneho súboru Alexandrovci. Český prezident vyjadril poľutovanie nad touto tragédiou a ruskému prezidentovi poslal kondolenčný telegram.

Na snímke prezident Českej republiky Miloš Zeman Na snímke prezident Českej republiky Miloš Zeman

Tragédia sa stala neďaleko mesta Soči. Lietadlo patriace rezortu obrany Ruskej federácie  sa krátko po vzlete zrútilo do Čierneho mora a zatiaľ nie sú známe príčiny tohto leteckého nešťastia. Verziu o teroristickom útoku vyšetrovatelia nepovažujú za hlavnú.

Samotní členovia armádneho zboru zahynuli pri snahe pomôcť obyvateľom vojnou zničenej Sýrie tak, ako bolo v ich silách – chceli im priniesť kus svojho umenia a pomôcť aspoň na chvíľu zabudnúť na to, čo sa deje v ich krajine. Svet tak zaplavili smutné správy a mnoho známych osobností vyjadrilo ľútosť nad týmto nešťastím. Svoj kondolenčný telegram zaslal ruskému prezidentovi aj Miloš Zeman. Zemanovu kondolenciu priniesol portál parlametnelisty.cz.

„Vážený pane prezidente,

s hlubokým pohnutím jsem přijal zprávy o dnešní havárii armádního letadla u Soči, která si vyžádala mnoho nevinných lidských životů. Tragédie je o to smutnější, že postihla jeden z nejvýznamnějších ruských uměleckých souborů, k jehož velkým ctitelům sám patřím.

Dovolte mi, vážený pane prezidente, abych vyjádřil jménem České republiky i jménem svým hlubokou soustrast rodinám a blízkým zahynuvších, celému ruskému národu i všem milovníkům kultury na celém světě.

 

S úctou

Miloš Zeman
prezident české republiky„

Portál lidovky.cz priniesol viacero reakcií českých osobností na toto letecké nešťastie. Zo slovenských politikov vyjadril ľútosť aj premiér Róbert Fico.

.

Slovenská hlava štátu sa k tragédii zatiaľ nevyjadrila.

Juraj Paška

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.