Praha 18. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Český prezident Miloš Zeman by mal koncom novembra vycestovať do Izraela, kde by sa mal stretnúť s tamojšími vrcholnými predstaviteľmi a zúčastniť sa na slávnostnom otvorení Českého domu v Jeruzaleme. Vystúpiť by mal tiež v izraelskom parlamente (Knesete). Termín Zemanovej cesty potvrdil riaditeľ zahraničného odboru prezidentskej kancelárie Rudolf Jindrák.

Na snímke prezident ČR Miloš Zeman

Ten podľa portálu Novinky.cz uviedol, že český prezident odletí do Izraela v nedeľu 25. novembra a v tejto krajine zostane do 28. alebo 29. novembra. Sprevádzať by ho mala početná politická delegácia. V nej by nemalo chýbať ani viacero českých ministrov, ktorí spoločne so Zemanom absolvujú stretnutia s izraelským prezidentom Reuvenom Rivlinom i premiérom Benjaminom Netanjahuom.
Český prezident Izrael otvorene podporuje, pričom opakovane vyzýva i na presun českého veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema, pripomenul portál Novinky.cz.
Českí najvyšší ústavní činitelia sa minulý týždeň na schôdzke na Pražskom hrade zhodli na zámere presunúť “v súlade s medzinárodným právom” české veľvyslanectvo v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema. Prvým krokom má byť pritom práve otvorenie Českého domu v Jeruzaleme, ku ktorému dôjde počas Zemanovej návštevy.
Český dom má zastrešiť viaceré české inštitúcie a majú v ňom prebiehať rôzne kultúrne akcie. Na slávnostnú recepciu pri príležitosti jeho otvorenia pozvali 300-400 ľudí.
 
Príspevok Zeman vycestuje 25. novembra do Izraela; v Jeruzaleme otvorí Český dom zobrazený najskôr Hlavné správy.