Praha 26. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Oliver Ondráš)

Prezident Miloš Zeman vyhlásil počas stretnutia s občanmi v obci Humpolec na adresu protestujúcich proti vláde premiéra Andreja Babiša, že v minulosti ľudia demonštrovali za možnosť vykonávať slobodné voľby, ale po 30 rokoch prebiehajú demonštrácie proti slobodným voľbám

Na snímke Miloš Zeman

“2% oprávnených voličov (počet protestujúcich – red.), to ešte nie je záruka, že majú masívnu alebo aspoň významnú podporu. Nehnevajte sa na mňa, ale naozaj, ja demonštrácie, ktoré požadujú demisiu vlády, považujem za neznalosť českej ústavy. (…) Najskôr sme demonštrovali za slobodné voľby, a teraz demonštrujeme proti výsledkom slobodných volieb. Veď tá vláda, ktorá tam je, nevzišla z nejakej demonštrácie. Vzišla z výsledkov slobodných volieb,” vyhlásil Miloš Zeman na stretnutí s občanmi v Humpolci.

Zeman priznal ľuďom právo demonštrovať. Vlády sa však v slobodných a demokratických spoločnostiach vytvárajú na základe slobodných volieb, a nie na základe demonštrácií, povedal. Možnosť odvolania premiéra je len cez procedúru vyslovenia nedôvery vláde v Poslaneckej snemovni.

“Podľa počtu hlasov to tak zatiaľ nevyzerá. Alebo musí byť porazený vo voľbách, čo sa tiež nezdá byť pravdepodobné,” vyhlásil Zeman.

Prezident sa tiež na stretnutí s občanmi venoval otázke množstva ľudí na nedeľnej demonštrácii na pražskej Letnej. Povedal, že na Letnej sa zišlo 250 tisíc ľudí, čo je podľa jeho slov trikrát menej ako v novembri 1989, keď sa demonštrácií sám zúčastnil.

Miloš Zeman v nasledujúcich dňoch navštívi tiež Třebíčsko a Žďárské. Jeho oficiálna návšteva skončí 27. júna v Bystřici pod Pernštejnem. V jeho programe potom nasleduje niekoľkodňová dovolenka v Novom Veselí.

Spolok Milión chvíľok pre demokraciu usporiadal v nedeľu na pražskej Letnej demonštráciu proti premiérovi Andrejovi Babišovi a ministerke spravodlivosti Márii Benešovej, ktorej sa zúčastnilo okolo štvrť milióna ľudí.

K týmto demonštráciám sa vyjadroval aj hovorca prezidenta Miloša Zemana. Jiří Ovčáček vyhlásil, že ak sa protestujúci uchýlia k násiliu, bude vstup do politiky považovať za svoju občiansku povinnosť, aby bránil slobodu a demokraciu v Českej republike. Hovorca Hradu spolok Milión chvíľok pre demokraciu označuje za “Milión chvíľok nenávisti”.

Protivládne demonštrácie

V Českej republike prebiehajú najväčšie demonštrácie od roku 1989. Ich organizátorom je iniciatíva Milión chvíľok pre demokraciu, ktorá požaduje demisiu ministerky spravodlivosti Marie Benešovej a premiéra Babiša kvôli jeho kauze Bocianie hniezdo a kauze európskych dotácií.

Najväčšia demonštrácia prebehla v nedeľu na pražskej Letnej. Akcie sa zúčastnilo okolo 250 000 ľudí a množstvo českých politikov.

V utorok 18. júna sa opozičné strany ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN dohodli, že vyvolajú hlasovanie o nedôvere vlády. Ako uviedol predseda KDU-ČSL Marek Výborný, vláda na čele s Babišom dlhodobo poškodzuje meno Českej republiky.

Dôvodom je zverejnenie predbežného návrhu audítorskej správy Európskej komisie, z ktorej vyplýva, že Babiš má stále vplyv na koncern Agrofert, ktorý pred dvoma rokmi vložil do trustových fondov. Správa tiež uvádza, že mohlo dôjsť k neoprávnenému čerpaniu európskych dotácií. Ak sa to potvrdí, tak Českej republike hrozí, že bude musieť vrátiť 450 miliónov korún.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj