Praha/Bratislava 12. marca 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo
 
Trojica našich susedov Česko, Maďarsko a Poľsko oslavujú v utorok 20. výročie ich vstupu do Severoatlantickej aliancie (NATO). Český prezident Miloš Zeman pri tejto príležitosti na konferencii “Naša bezpečnosť nie je samozrejmosť” v Prahe predniesol prejav, v ktorom varoval pred vyjednávaním s teroristami

Ilustračné foto

 
“Prejavy tohto typu, najmä ak súvisia so k výročiu, môžu byť naplnené pátosom a frázami, ale tiež sa môžu pokúšať charakterizovať problém, ktorý pred nami je. Dovoľte mi, aby som sa uberal touto cestou. Dva roky po našom vstupe do NATO sa zmenil svet. Zmenil sa teroristickým útokom na newyorské dvojičky v septembri roku 2001 a nejde len o vysoký počet obetí, ide aj o to, že tieto obete boli civilné a že teroristi preukázali, že ich prvoradým cieľom je vraždiť nevinných civilistov a nie vojakov.”
Dodal, že potom nasledovali odvetné akcie, bol aktivovaný článok 5 a došlo k útoku proti hnutiu Taliban, ktorý vtedy ovládal Afganistan. “Som si vedomý toho, že z vojny v Afganistane je veľa ľudí unavených, ale vtedy, v roku 2001 som povedal, s teroristami sa nevyjednáva, s teroristami sa bojuje. A práve preto naša bezpečnosť nie je samozrejmosťou.”
“A dnes, po osemnástich rokoch sa stretávame s tým, že kdesi v Katare prebiehajú vyjednávania s Talibanom v nádeji, že z tigra sa stane vegetarián a že už nebude vraždiť.”
V skutočnosti podľa neho tiger zostane tigrom a “ak dovolíme Talibanu, aby opäť vládol afganskému územiu, vytvorí z neho opäť teroristickú základňu slúžiacu k útokom na územie euroamerickej civilizácie. “Chcel by som pred tým varovať. Chcel by som varovať pred tým, že spomenuté rozhovory prebiehajú za chrbtom afganskej vlády, pretože my Česi sme trochu citliví na vyjednávania o nás bez nás na základe reminiscencie Mníchovskej dohody.”
Podotkol, že česká armáda má v Afganistane svoj kontingent. “V rámci Resolute Support sa podieľa na výcviku afganských ozbrojených síl vrátane polície. Aj tak už padlo štrnásť našich vojakov a my sme povinní nespreneveriť sa ich pamiatke. Práve preto som presvedčený, a opakujem to po osemnástich rokoch znovu, že s teroristami sa nevyjednáva, s teroristami sa bojuje.”
 

 
Ondrejcsák: Jedinou cestou je NATO
Vo svojom príspevku na sociálnej sieti tému komentoval aj štátny tajomník ministerstva obrany SR Róbert Ondrejcsák (nom. strany Most-Híd)
Presne pred dvadsiatimi rokmi, 12. marca 1999 došlo k prvému rozšíreniu NATO po ukončení studenej vojne (keď nepočítame zjednotenie Nemecka): Česká republika, Maďarsko a Poľsko vstúpili do Aliancie.

Ondrejcsák uviedol, že súčasťou demokratickej transformácie stredoeurópskych štátov bolo aj hľadanie zahraničnopolitickej orientácie a civilizačného ukotvenia. Po počiatočných diskusiách a rôznych projektoch – regionálny blok, neutralita, európska cesta – sa veľmi rýchlo ukázalo, že jedinou reálnou cestou je integrácia do európskych aj transatlantických bezpečnostných štruktúr, konkrétne do NATO.”
“Žiadna iná cesta totiž nedokázala zabezpečiť dostatočnú úroveň bezpečnosti a bezpečnostných garancií. Snívať sa dalo o rôznych možnostiach už aj vtedy (tak ako aj dnes niektorí snívajú), naozajstní štátnici sa však museli rozhodovať na základe reálnych faktov. Problémom však bolo, že ani západoeurópske štáty, ani USA neboli začiatkom 90-ich rokov pripravené na expanziu Aliancie. Po niekoľkoročnom intenzívnom politickom lobingu stredoeurópskych transatlantistov (hlboká poklona a vďaka) a ich amerických spojencov sa podarilo dosiahnuť, že členské štáty NATO sa na madridskom summite v roku 1997 rozhodli o rozšírení.”
Pripomenul, že v prvom kole dostali pozvánku Česká republika, Maďarsko a Poľsko. Slovinsko a Rumunsko nie, ale aspoň boli spomenuté v záverečnom komuniké, ako ašpirantské krajiny. Žiaľ, Slovensko, kvôli autoritatívnemu vládnutie Vladimíra Mečiara a jeho politických spojencov (ZRS a SNS) pozvánku nedostalo.
“My sme vstúpili až po víťazstve prozápadných síl vo voľbách v roku 1998, spoločne s ďalšími šiestimi štátmi v roku 2004. Prvé kolo rozšírenia bolo úspešné, vo výraznej miere prispelo k stabilizácii celej strednej Európy, ako aj k udržateľnosti demokratických procesov.”
“A keď už sme pri téme, rád by som upriamil pozornosť aj na jeden z najrozšírenejších mýtov o rozšírení NATO, t.j. že „NATO“ či „Američania“ dali prísľub Moskve, na začiatku 90-ich rokov, že Aliancia sa nebude ďalej rozširovať smerom na východ. No, takže raz a navždy: je to lož. Žiadny prísľub neexistuje, nebol daný a ani nemohol byť daný.”

 
 

Príspevok Zeman v prejave k 20. výročiu vstupu do NATO: Vyjednávanie s teroristami za chrbtom afgánskej vlády mi pripomína Mníchovskú dohodu o nás bez nás zobrazený najskôr Hlavné správy.