Praha 25. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Návšteva českého prezidenta Miloša Zemana v Bielom dome sa zatiaľ odkladá kvôli riešeniu severokórejskej krízy, ktorá je pre administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa najvyššou prioritou.

Na snímke český prezident Miloš Zeman

V rozhovore pre Českú televíziu to dnes uviedol nový český veľvyslanec v USA Hynek Kmoníček. “Severokórejská kríza úplne dominuje pri plánovaní programu prezidenta Trumpa,” povedal Kmoníček po odovzdaní poverovacích listín do rúk amerického prezidenta.

Podľa pôvodných predpokladov sa mal Zeman s Trumpom stretnúť koncom apríla. O približnom novom termíne Zemanovej návštevy nechcel Kmoníček špekulovať. “Riešime návštevu prezidenta Českej republiky v USA v tomto roku,” poznamenal.

Americký prezident podľa neho teraz väčšinu svojho času venuje práve rokovaniam o ďalších krokoch voči KĽDR. Trump napríklad zvolal všetkých sto senátorov.

“Je to pomerne bezprecedentná akcia, aby ich v jednej chvíli prišlo sto a bolo brífovaných americkou politickou a vojenskou elitou o súčasnom stave konfliktu so Severnou Kóreou,” podotkol Kmoníček.

Príležitosť na stretnutie budú mať obaja prezidenti aj na májovom summite NATO v Bruseli a Zeman na ňom povedie českú delegáciu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.