Martin  30. októbra 2018 (SITA/TASR/HSP/Foto:SITA-Milo Fabian)
 
Aj keď sa Česko a Slovensko v minulosti rozišli, stretli sa opäť v Európskej únii, ktorá je skvelým projektom. „Len by som si želal, aby jej projektanti boli o niečo kvalifikovanejší a aby dosiahli úrovne otcov zakladateľov Európskej únie,“ uviedol dnes prezident Českej republiky Miloš Zeman počas celoslovenských osláv stého výročia vzniku Československa

Na snímke Miloš Zeman

„V čase novembrovej revolúcie znela celým Slovenskom pieseň Iva Hoffmana Sľúbili sme si lásku. A ja som sem prišiel, aby som vám v mene českého národa sľúbil priateľstvo,“ povedal Zeman za potlesku zhromaždených. Verí, že spolupatričnosť medzi národmi Čechov a Slovákov bude na dobrej úrovni aj v budúcnosti.
Česi a Slováci si vďaka vzniku Československej republiky zachovali národnosť, jazyk a mohli sa slobodne rozvíjať, uviedol prezident Zeman.
Pripomenul, že obom národom hrozilo odnárodnenie – Čechom germanizácia, Slovákom maďarizácia. “Na svete nie sú bližšie národy ako český a slovenský. A nejde iba o jazykovú podobnosť. Preto verím, že v rámci Európskej únie budeme spolu dlhé roky. Podobne, ako som pred dvoma dňami zaželal na Pražskom hrade českému národu šťastnú budúcnosť, to isté želám aj vám. Želám vám lásku, šťastie, priateľstvo a šťastnú budúcnosť,” povedal Zeman.
Český premiér Andrej Babiš zdôraznil, že Slováci sa za jedno storočie stali z utláčaného národa Rakúsko-Uhorska sebavedomým a nezávislým štátom. “Členom EÚ a NATO, ktorý prosperuje, na ktorého by boli signatári Martinskej deklarácie bezpochyby hrdí. Zhromaždenie na tomto mieste presne pred sto rokmi ukázalo, že Slováci sú svojbytným národom, ktorý chce zobrať osud do vlastných rúk,” podotkol Babiš.
Bez spojenia našich dvoch národov by podľa neho vlastné sebaurčenie v povojnových rokoch nedosiahol ani jeden. “Spoločne sme to ale dokázali. Spoločnú minulosť, ktorá trvala úctyhodných 75 rokov, chápem ako záväzok voči občanom Českej aj Slovenskej republiky. Nie sú lepšie vzťahy v Európe ani vo svete, než medzi Českou a Slovenskou republikou, medzi našimi národmi. Nech zostanú navždy,” dodal český premiér.
 
Príspevok Zeman: Prišiel som vám v mene českého národa sľúbiť priateľstvo zobrazený najskôr Hlavné správy.