Praha 25. mája 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Tran Van Minh)
 
Prezident Českej republiky Miloš Zeman oficiálne podporil svojim podpisom petičnú iniciatívu občanov, ktorí sú za to, aby mohla byť strelná zbraň v legálnej držbe použitá na obranu štátu. Petícia okrem iného hovorí aj o odmietnutí smernice EÚ o regulácii poloautomatických zbraní, uvádza portál iDnes.cz.

Na snímke český prezident Miloš Zeman

Česko patrí ku krajinám, ktorých veľká časť obyvateľstva odmieta reguláciu držby strelných zbraní na základe mnohých bezpečnostných rizík. Občania vyjadrili svoj názor v petícii, ktorú v priebehu troch rokov podpísalo 110-tisíc ľudí. V januári tohto roku vznikol nový text petície, ktorú už stihlo podporiť viac ako 55-tisíc ľudí. Petičný výbor ju už predtým adresoval obom komorám parlamentu. Teraz sa k nej vyjadril aj prezident.
Jeden z členov petičného výboru Pavel Černý, ktorý sa zúčastnil odovzdávania petície prezidentovi Zemanovi uviedol: “Prezidentovi sme to odovzdávali ako poslednému,” uviedol Černý pre iDnes.cz a dodal, že text petície je symbolom vzdoru českých občanov.
V petícii odporcovia regulácie zbraní reagujú predovšetkým na riziko implementácie európskej smernice, ktorá by mala zakázať niektoré poloautomatické zbrane alebo zásobníky s kapacitou nad dvadsať nábojov. “Odmietame implementáciu bruselských nezmyslov. Rozhodne nechceme rýchlu implementáciu nejakého nezmyselného zahraničného diktátu,” uviedol Černý.
Iniciatívu tento týždeň svojim podpisom podporil aj prezident Miloš Zeman. Informoval o tom na sociálnej sieti jeho hovorca Jiří Ovčáček. Hovorca podotkol, že prezident chce petíciu podporiť, pretože je v súlade s jeho dlhodobými názormi. Pripomenul Zemanov výrok, že “Európa čelí islamskému teroru, preto by ľudia mali mať možnosť sa brániť.”
Občania, ktorí podporujú petíciu argumentujú najmä tým, že vojakov a policajtov je len pár desiatok tisíc, preto by v krízových situáciách mohli pomôcť s obranou držitelia zbraní. Podľa štatistík ich je v Českej republike asi 300-tisíc. “Sú to slušní, bezúhonní a priebežne preverovaní občania, ktorí svoje zručnosti so zbraňou rozvíjajú na vlastné náklady,” povedal člen petičného výboru Pavel Černý. Zároveň by bol rád, keby poslanci a senátori prijali ústavný zákon, ktorý by dal ľuďom právo držať zbraň a brániť s ňou vlasť. Takáto iniciatíva bola na stole už pred rokom, avšak nebola prijatá práve kvôli spomínanej smernici EÚ.
 

 
 
Príspevok Zeman podporil petíciu občanov o zachovaní práva použiť zbraň na obranu štátu: “Európa čelí islamskému teroru, preto by ľudia mali mať možnosť sa brániť” zobrazený najskôr Hlavné správy.