Praha 24. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:SITA-Radoslav Maťaš)
 
Český prezident Miloš Zeman v rozhovore pre Parlamentní listy vysvetlil, prečo sa tento rok rozhodol nevystupovať na akciách venovaným výročiu augusta 1968. Prehovoril aj o úlohe slovenského prezidenta Andreja Kisku v českej politike.

Na snímke prezident ČR Miloš Zeman

“Pokiaľ ide o mňa, zastávam názor, že k výročiu sovietskej okupácie mali hovoriť tí, ktorí boli touto okupáciou postihnutí,” odpovedal pán prezident na otázku o terajšej ažiotáži okolo 50. výročia udalostí auguste 1968.
Zeman tiež okomentoval správanie davu počas prejavov premiéra Andreja Babiša a predsedu Poslaneckej snemovne Radka Vondráčka.
“Pokiaľ ide o Radka Vondráčka, pokiaľ viem, nebol v Komunistickej strane Československa. Pískali na neho len preto, že je člen hnutia ANO, čo je dosť úbohý dôvod. Priznám sa, že toto revúce stádo považujem za natoľko úbohé, že snáď ani nemá cenu ho komentovať, “povedal prezident.
Ohľadom vystúpenia slovenského prezidenta Andreja Kisku prezident Zeman uviedol, že hoci niektorí českí politici z TOP 09 tvrdia, že Kiska je tieňovým prezidentom ČR, podľa neho je to absolútne nemožné.
“Som ale ochotný pripustiť, že môže byť tieňovým prezidentom TOP 09,” zdôraznil Zeman.
V rozhovore došlo aj na tému demonštrácie pred ruskou ambasádou 21. augusta. Podľa Zemana to dnes nemá žiadny zmysel, pretože Sovietsky zväz sa dávno rozpadol: “Demonštranti, ktorí protestovali pred ruskou ambasádou, si tento fakt zrejme neuvedomili, čo zodpovedá celkovej úrovni ich vedomostí.”
 
Príspevok Zeman: Kiska môže byť tieňovým prezidentom TOP 09 zobrazený najskôr Hlavné správy.