Praha 1. apríla 2019 (HSP/Foto:SITA-Martin Havran)
 
Prezident Českej republiky Miloš Zeman, sa v nedeľnej relácii Týždeň v politike, pre ČT24, vyjadril k témam ako brexit, fungovaniu EÚ a k politickej situácii v Česku. Informácie priniesol portál iDnes.cz

Na snímke prezident ČR Miloš Zeman a prezident SR Andrej Kiska

Zmeny vo fungovaní EÚ podľa Zemana budú závisieť od výsledku volieb do Európskeho parlamentu. Práve Európsky parlament, by mal mať podľa Zemana právo predkladať zákony.
“Európska komisia by sa mala stať normálnym úradníckym orgánom, servisom, dnes chrlí desiatky často zbytočných smerníc,” uviedol.
“Keď Andrej Kiska kedysi hovoril, že je EÚ skvelý projekt, vždy som k jeho slovám dodával, že má zlých projektantov,” povedal.
Na otázku, či tu bude Európska únia o 15 rokov, Zeman odpovedal, že dúfa v odstránenie zbytočnej byrokracie z jej štruktúr. “To ešte možno budem nažive,” dodal.
Zeman tiež okomentoval situáciu okolo odchodu Veľkej Británie z EÚ. “Je to organizovaný chaos. Nikto nevie, čo vlastne robiť, a tak sa predstiera aktivita. Považujem brexit za nešťastie pre obe strany.” Nehľadiac na to, že je zástancom referenda, v súčasnej dobe by druhý pokus o referendum v Británii nemalo žiadny zmysel.
Súčasné znenie dohody označil za “odpornú dlhú zmluvu”, vyzval však k jej schváleniu.
“Keď sa objavia problémy typu írska poistka, dajú sa v priebehu rokov opraviť. Schváľme túto zmluvu a dajme od toho ruky preč,” uviedol Zeman a dodal, že sa Briti v součansej situáciu len zosmiešňujú.
 
Príspevok Zeman k Európskej komisii: Keď Kiska kedysi hovoril, že je EÚ skvelý projekt, vždy som k jeho slovám dodával, že má zlých projektantov zobrazený najskôr Hlavné správy.