Praha 25. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Európska únia by mala podľa českého prezidenta Miloša Zemana opevniť svoje hranice na tzv. balkánskej trase. Zeman tak dnes reagoval na slová svojho tureckého kolegu Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý pohrozil, že Turecko začne opäť púšťať migrantov do Európy.

Na snímke prezident Českej republiky Miloš ZemanNa snímke prezident Českej republiky Miloš Zeman

“EÚ by mala opevniť hranice na tzv. balkánskej ceste,” tlmočil pre spravodajský server Novinky.cz Zemanove slová hovorca Hradu Jiří Ovčáček.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval dnes Európsku úniu, že ak sa bude ďalej vyhrážať jeho krajine, on otvorí hraničné priechody a umožní tisícom migrantov zaplaviť štáty EÚ.

Erdogan v dnešnom príhovore rozhorčene reagoval na nezáväzné uznesenie Európskeho parlamentu (EP) z predchádzajúceho dňa, ktoré požaduje, aby únia zmrazila rokovania s Tureckom o jeho členstve, a to z dôvodu tvrdého prenasledovania vlastných občanov po neúspešnom júlovom štátnom prevrate.

“To my kŕmime tri až tri a pol milióna utečencov v tejto krajine. Vy ste sa spreneverili svojim sľubom,” povedal Erdogan na adresu EÚ.

EÚ dosiahla tento rok s Ankarou dohodu o navracaní migrantov do Turecka výmenou za balík opatrení, zahŕňajúci pomoc pre utečencov a zrýchlené rozhovory o členstve Turecka v únii.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.