Moskva/Praha 22. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Petr David Josek)

Článok televízneho kanála Zvezda, na základe ktorého by Československo malo byť vďačné za inváziu vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968, vyvolal medzi českými politikmi rozruch. Rozhnevaný je aj prezident Miloš Zeman, ktorý je na oficiálnej návšteve Ruska. Proti článku sa dôrazne ohradil na podnikateľskom fóre, píše spravodajský server televízie Nova
Na snmke český prezident Miloš Zeman

“Zemana rozhorčil článok o invázii v 1968 na ruskom webe, chce sa ohradiť,” reagoval na článok ruského publicistu prezidentský hovorca Jiří Ovčáček na svojom Twitteri.
Neskôr informoval, že prezident vyzve ruského premiéra Dmitrija Medvedeva, aby sa od článku dištancoval. “Toto vyhlásenie je urážkou nášho národa,” vyjadril sa prezident na česko-ruskom podnikateľskom fóre v Moskve. Zeman článok považuje za zámernú provokáciu.
“Dostal som správy z Českej republiky, že niektorí politici ma nabádajú, aby som návštevu Ruskej federácie prerušil a odišiel domov. Ja som to, samozrejme, odmietol, pretože jeden novinársky blázon by nemal narušiť našu spoluprácu. Očakávam však od ruských činiteľov, že sa k tomu postavia čelom a túto provokáciu rozhodne odmietnu,” zaznelo z úst Zemana na politickom fóre.
“Podľa Zemana je článok na webe Zvezdy dielom šialenca s vylízaným mozgom,” zverejnil Ovčáček na Twitteri.
Prezident Miloš Zeman v utorok začal návštevu Ruska stretnutím s prezidentom Vladimirom Putinom v Soči. O kritizovanom článku, ktorý vyšiel práve počas prezidentskej návštevy, sa dozvedel po prílete do Moskvy.
Portál televízie Zvezda v utorok zverejnil, že Česká republika by mala byť vďačná za vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968, vďaka čomu bolo Západu znemožnené vykonať štátny prevrat. Podľa portálu Československo zažilo vďaka Varšavskej zmluve 20 rokov mieru a harmónie.
Už na tlačovej konferencii po stretnutí oboch prezidentov Zeman varoval pred prekrúcaním dejín, ku ktorému sa podľa neho niektorí ľudia uchyľujú. “Sú to len úbožiaci,” povedal český prezident. “Podmienkou na zlepšenie vzťahov medzi ČR a Ruskom je, aby ruské médiá spojené s vládnymi inštitúciami nezverejňovali stanoviská, ktoré sú hrubým prekrútením a dezinterpretáciou udalostí roku 1968 v ČSSR. Nechceme počúvať (čítať), že sme v roku 1968 čelili puču organizovanému Západom,” reagoval podľa TV Nova český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek.