Praha 25. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Milan Kapusta)
 
Vo štvrtok český prezident vyhlásil, že by chcel posilniť spoluprácu Vyšehradskej štvorky a to spolu aj s piatou krajinou Rakúskom. Zemana inšpirovala 22. januára podpísaná zmluva o spolupráci Francúzska a Nemecka

Na snímke český prezident Miloš Zeman

V relácii pre TV Barrandov Miloš Zeman ozrejmil svoj postoj ohľadom medzinárodnej politiky Českej republiky. S odkazom na nedávno podpísanú zmluvu o spolupráci medzi Macronom a Merkelovou uviedol návrh, aby sa Rakúsko pridalo do V4 a prejavil želanie posilniť spoluprácu týchto krajín.
Inšpirovalo ma to k tomu, aby sme posilnenú spoluprácu aplikovali aj na úrovni Vyšehrádskej štvorky, nehľadiac na to, že by sa tam pokojne, ak si to bude priať, mohlo pridať aj Rakúsko. Ja mám teraz v marci cestu do Rakúska, takže uvidíme, čo mi na to povedia,uviedol Zeman.
K téme posilnenia bezpečnosti a zjednotenia Európy v oblasti dopravy, počítačových a energetických sietí prezident dodal:
Jednoducho nájdete veci, ktoré nadnárodné a ktoré sa nedajú odseknúť hranicami. Ale týchto vecí zase nie je príliš veľa, takže sa vráťme k pestrosti a rôznosti. Myslím, že všetkým krajinám to len pomôže.
Zmluva o spolupráci medzi Nemeckom a Francúzskom bola podpísaná 22. januára 2019 v nemeckom Aachene. Cieľom zmluvy je viac integrovať francúzsku a nemeckú politiku na medzinárodnom spektre a v rámci Európskej únie. Súčasťou dohody je tiež väčšia spolupráca a zjednotenie diplomacií oboch krajín, ide o jednotný postoj oboch krajín pri rokovaní v Európskom parlamente a s ostatnými krajinami EÚ.
 
Príspevok Zeman chce upevniť vzťahy krajín V4, pridať by sa mohlo Rakúsko zobrazený najskôr Hlavné správy.