Bratislava 24. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Poslanec Národnej rady SR za SNS Štefan Zelník príde o trojmesačný plat. Porušil totiž ústavný zákon o konflikte záujmov, keď v majetkovom priznaní za rok 2015 neuviedol pohľadávky voči tretím stranám. Išlo o pôžičky pre SNS pred parlamentnými voľbami 2016. Jedna z nich prekročila 35-násobok minimálnej mzdy a tak mala byť v majetkovom priznaní uvedená. Keďže sa tak nestalo, výbor pre nezlučiteľnosť funkcií Zelníka na dnešnom rokovaní pokutoval.

Na snímke poslanci za SNS Štefan Zelník a Anton Hrnko (vpravo)Na snímke poslanci za SNS Štefan Zelník a Anton Hrnko (vpravo)

Pre pôžičky strane riešil výbor aj Tibora Jančulu z SNS. Ten však na rozdiel od Zelníka vyviazol bez pokuty. Jednotlivé pôžičky totiž nepresiahli 35-násobok minimálnej mzdy.

Výbor má na stole aj prípad predsedu parlamentu a SNS Andreja Danka. V jeho prípade ešte stále čaká na vyjadrenie, prečo predmetné pohľadávky neuviedol v majetkovom priznaní.

Verejný funkcionár musí v oznámení uviesť svoje majetkové pomery, ktorými sú podľa zákona aj “vlastníctvo majetkového práva alebo inej majetkovej hodnoty, ktorej menovitá hodnota presahuje 35-násobok minimálnej mzdy”. Predseda výboru Martin Poliačik (SaS) pripomenul, že tá bola vlani 380 eur, čiže jej 35-násobok predstavuje podľa neho 13.300 eur.

Vyjadrenie čaká výbor aj od poslanca Stanislava Kubánka (Smer-SD), voči ktorému vedie konanie pre to, že vo viacerých rokoch nemal pozastavenú živnosť, navyše bol aj konateľom obchodnej spoločnosti. Sám o tom informoval výbor. Kubánek hovorí, že k pochybeniu u neho došlo nedopatrením. Jeho prehrešky sa ťahajú cez viaceré roky, výbor by mal riešiť spolu asi deväť konaní. Hrozia mu pokuty v celkovej sume približne 100.000 eur.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.