Brusel 9. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Ukrainian Presidential Press Office)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vymenoval v utorok do funkcie zástupcu šéfa Služby zahraničnej rozviedky Ukrajiny (SZRU) Valerija Jevdokymova

Na snímke Volodymyr Zelenskyj

Zodpovedajúcu vyhlášku č. 501/2019 z 9. júla 2019 zverejnili na internetovej stránke prezidenta Ukrajiny, informovala agentúra Ukrinform.
Jevdokymov pôsobil ako náčelník informačného oddelenia Štátnej hraničnej služby Ukrajiny (DPSU), kde v roku 2013 získal hodnosť generálmajora, uviedla agentúra UNIAN.

Ešte 11. júna Zelenskyj vymenoval do funkcie šéfa SZRU Vladyslava Bucharjeva. Je poslancom parlamentu, bývalým prvým zástupcom riaditeľa Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) a exvedúcim hlavného oddelenia pre boj proti korupcii a organizovanému zločinu v rámci centrálneho riaditeľstva SBU.

Zelenskyj 11. júna zároveň odvolal dočasného šéfa SZRU Andrija Aljeksjejenka, ktorý funkciu zastával od marca 2019. Dovtedy, od septembra 2017, bol šéfom SZRU Jehor Božok. Vymenoval ho vtedajší prezident Petro Porošenko. Ihora Razinkova, ktorý dočasne rozviedku viedol, zároveň zbavil tejto funkcie. Razinkov viedol SZRU od roku 2016, keď Porošenko odvolal z jej čela Viktora Hvozďa.

SZRU uvádza, že je nezávislým štátnym orgánom, ktorý vykonáva spravodajskú činnosť v politickej, ekonomickej, vojensko-technickej, vedecko-technickej, informačnej a ekologickej oblasti.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj