Kyjev 7. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP/Ukrainian Presidential Press Office)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udelil milosť občanom, ktorých má Kyjev prepustiť na slobodu výmenou za rovnaké gesto Moskvy, vyhlásil ukrajinský advokát Valentin Rybin

Na snímke Volodymyr Zelenskyj

Na zozname osôb, ktoré sa zúčastňujú výmeny, sú prítomní prakticky všetci podľa zoznamu dohodnutého skôr. Ukrajinská strana vzhľadom na skutočnosť, že sa na zhromaždisko dostavujú osoby, ktorých sa týka prezidentovo rozhodnutie o milosti, splnila prakticky všetky svoje záväzky dosiahnuté počas rokovaní, povedal Rybin vo videoprejave uverejnenom na jeho stránke na Facebooku.

Uviedol pritom, že SBU ohrozila proces súčasného prepustenia tým, že nedopravila na zhromaždisko jedného z účastníkov výmeny.

Podľa stavu k 16.45 hod. 6. septembra 2019 zostáva v jednej z ukrajinských vyšetrovacích väzieb človek, občan RF, ktorého priezvisko zatiaľ neuvádzam, ktorého SB Ukrajiny z nejakého dôvodu nedopravila na zhromaždisko osôb zúčastňujúcich sa výmeny, povedal Rybin vo videoprejave pod názvom Výmena v ohrození, uverejnenom na jeho stránke na Facebooku.

Advokát vyzval všetkých účastníkov, aby dodržiavali predtým dosiahnutú dohodu.

Upozorňujem účastníkov výmeny z ruskej strany: jeden z vašich nebol dopravený na zhromaždisko, venujte tomu pozornosť. Dúfam, že dnes bude táto chyba napravená, čas ešte je, uzavrel Rybin.

Rokovanie o výmene

Počas posledných mesiacov prebieha aktívna práca na príprave k výmene väzňov medzi Ruskom a Ukrajinou, pričom presné dáta a konkrétne mená nie sú uvedené. Rokovanie o výmene osôb pokračuje, povedal v piatok Sputniku diplomatický zdroj v Moskve.

Medzi väzňami, ktorí môžu byť vymenení je aj ukrajinský režisér Oleh Sencov. Ten bol v Rusku odsúdený na 20 rokov väzenia za organizáciu teroristických útokov na Kryme. Podľa vyšetrovateľov sa chystal spolu s ďalšími členmi radikálnej skupiny Pravý sektor, ktorá je v Rusku zakázaná ako extrémistická organizácia, vykonať útoky v Jalte, Simferopole a Sevastopole.

Predvečer Vladimir Putin vyhlásil, že otázka súčasného prepustenia občanov na slobodu bude vyriešená v najbližšej dobe.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj