Kyjev 1. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Ukrainian Presidential Press Office)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vyhlásil, že Kyjev súhlasí s textom tzv. Steinmeierovho plánu, o čom informoval osobitného vyslanca Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Martina Sajdika v trojstrannej kontaktnej skupine pre urovnanie konfliktu v Donbase. Informovala o tom televízia 112 Ukrajina

Na snímke Volodymyr Zelenskyj

“Odpovedali sme na list pána Sajdika, že súhlasíme s textom Steinmeierovho plánu. Steinmeierov plán by sa mal implementovať do nového zákona o osobitnom štatúte Donbasu, ktorý zatiaľ nie je vypracovaný,” uviedol Zelenskyj po schôdzke trojstrannej kontaktnej skupiny v bieloruskom Minsku.

Podľa agentúry TASS Zelenskyj uviedol, že zákon musí schváliť parlament pred koncom roka po prerokovaní s verejnosťou. “Nebudú v ňom prekročené žiadne červené čiary, a preto nedôjde ku kapitulácii,” zdôraznil ukrajinský prezident.

Všetci členovia kontaktnej skupiny na utorkovom zasadnutí schválili Steinmeierov plán, uviedol po stretnutí ruský vyslanec v skupine Boris Gryzlov.

“Strany schválili pravidlo vykonávania zákona o osobitnom štatúte pre územia v Doneckej a Luhanskej oblasti. Podarilo sa nám prekonať odpor ukrajinskej delegácie, ktorá zastavila podpísanie tohto plánu počas predchádzajúceho zasadnutia kontaktnej skupiny,” povedal Gryzlov.

Zdroje blízke rokovaniam v Minsku pre TASS uviedli, že “všetky strany podpísali listy pre OBSE s oznámením, že každá strana podporuje plán a jeho realizáciu”. Dodali, že dokument podpísal aj ukrajinský vyslanec v kontaktnej skupine Leonid Kučma.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj