Kyjev 31. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Ukrainian Presidential Press Office)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok odvolal z Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBOU) viacerých členov vymenovaných ešte svojím predchodcom Petrom Porošenkom

Na snímke Volodymyr Zelenskyj

Ako informovala agentúra UNIAN, medzi odvolanými sú bývalý šéf prezidentskej kancelárie Ihor Rainin, bývalý tajomník RNBOU Olexandr Turčynov, bývalý hlavný veliteľ generálneho štábu ozbrojených síl Viktor Muženko a minister pre informačnú politiku Jurij Stec.

Na zasadnutí RNBOU, ktoré sa konalo v piatok v Kyjeve, sa malo okrem iného rokovať o širokom spektre problémov v energetickom sektor, vrátane zavedenia nového modelu trhu s elektrickou energiou, problémov s uhoľným, plynárenským a jadrovým priemyslom, uviedol pred rokovaním tajomník RNBOU Oleksandr Danyľuk, ktorého do tejto funkcie vymenoval Zelenskyj svojím výnosom pred dvoma dňami.

Predchádzajúci tajomník RNBOU Olexandr Turčynov podal demisiu 17. mája.

Zelenskyj odvolal z funkcie aj šéfa Štátnej hraničnej služby Ukrajiny (DPSU) Petra Cyhykala. Informovala o tom agentúra UNIAN. Podľa nej Zelenskyj ďalším dekrétom prepustil Cyhykala z vojenskej služby do zálohy, a to s právom nosiť vojenskú uniformu. Cyhykal stál na čele DPSU od júla 2017. Do funkcie ho vymenoval vtedajší prezident Petro Porošenko.

Zelenskyj sa funkcie hlavy štátu ujal 20. mája a odvtedy urobil na vedúcich vládnych postoch mnoho personálnych zmien.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj