Kyjev 1. apríla 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Emilio Morenatti))
 
Nová hviezda ukrajinskej politiky Volodymyr Zelenskyj, ktorý vyhral nedeľňajšie prvé kolo ukrajinských prezidentských volieb, v noci z nedele na pondelok vyhlásil, že bude na Rusko tvrdší ako súčasný prezident Petro Porošenko. Práve s tým sa stretne v druhom kole volieb, ktoré sa uskutoční 21. apríla

Na snímke Volodymyr Zelenskiy

Porošenko často v kampani pred prvým kolom na Zelenského útočil s tým, že ako neskúsený politik bude na Rusko príliš “mäkký”. Zelenskyj však po prvom kole vyhlásil, že je to naopak, a on na rozdiel od Porošenka od Ruska nielenže vymôže vrátenie Krymu a okupovaných území na východe krajiny, ale Moskvu aj prinúti, aby za spáchané činy Ukrajine zaplatila kompenzácie.
Porošenko na Zelenského útočí aj s tým, že je údajne bábkou v rukách Ihora Kolomojského, bohatého ukrajinského magnáta, ktorý žije v Izraeli. Ten v nedávnom rozhovore pre ukrajinskú tlačovú agentúru UNIAN priznal, že je Zelenského fanúšikom, odmietol však, že by bol v jeho područí.
“Je absolútne nezávislý. A jeho kombinácia schopnosti rýchlo reagovať, zmyslu pre humor a širokého rozhľadu z neho robia niekoho, koho je veľmi ťažké poraziť v diskusii,” povedal o nádejnom budúcom prezidentovi Kolomojskyj.
Zelenskyj sa stal na Ukrajine populárnym najmä vďaka hlavnej role v komediálnom seriáli Služobník ľudu, kde si zahral práve ukrajinského prezidenta. Nové časti seriálu sa vysielali aj počas predvolebnej kampane, pričom v tých zatiaľ posledných sa – zatiaľ fiktívny – prezident dostal do väzenia na základe vyfabrikovaných obvinení, a keď z neho vyšiel, zistil, že Ukrajina je rozdrobená na viacero menších štátov. Postupne sa mu ich však opäť podarilo spojiť do jedenej krajiny, ktorú nakoniec priviedol aj k členstvu v EÚ.
 
Príspevok Zelenskyj bude chcieť od Rusov aj kompenzácie zobrazený najskôr Hlavné správy.