Legislatíva je v súlade so želaním tohto dlhoročného kubánskeho lídra, ktorý zomrel 25. novembra vo veku 90 rokov. Castro už počas života odmietal kult osobnosti, hoci jeho výroky sú na bilbordoch po celej krajine, tvrdia kritici.

„Jeho bojovný duch zostane vo vedomí všetkých kubánskych revolucionárov,“ vyhlásil kubánsky prezident – jeho mladší brat – Raúl Castro s tým, že najlepším spôsobom, ako si Fidela uctiť, je nasledovať jeho revolučné myšlienky.

Nový zákon však nezabraňuje umelcom v stvárňovaní osobnosti Fidela Castra v hudbe, literatúre, tanci, kinematografii a iných vizuálnych druhoch umenia. Rovnako sú povolené jeho fotografie v úradoch, študovniach a štátnych inštitúciách.

Od jeho úmrtia visí na jednej z budov na Námestí revolúcie v hlavnom meste krajiny obrovská fotografia mladého Castra vo vojenskej uniforme, s puškou a batohom prehodeným cez plece, poukazuje na aktuálnu situáciu agentúra Reuters.

Castro, jedna z popredných postáv studenej vojny, vytvoril pred prahom USA komunistický štát a odolal pokusom Američanov, ktorí ho chceli zosadiť. Kuba si jeho úmrtie uctila deväťdňovým štátnym smútkom a dvoma pohrebmi.