Bratislava 21. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

Ministerstvo spravodlivosti by malo pokračovať v priebehu roka 2017 v ďalších legislatívnych zmenách, ktoré naplnia vládny program o vytváraní podmienok na efektívne fungovanie justície. Na decembrovom hlavnom zhromaždení vo Vysokých Tatrách to skonštatovalo Združenie sudcov Slovenska (ZSS).

Ilustračné fotoIlustračné foto

Najväčšia stavovská sudcovská organizácia považuje za pozitívne, že jej ministerstvo umožnilo, aby participovala na činnosti pracovnej legislatívnej skupiny. Rozhodnutie vlády a parlamentu navýšiť rozpočet súdnictva o 40 miliónov eur zlepší podľa prezidenta ZSS Juraja Sopoligu sťažené podmienky na výkon súdnictva len v menšom rozsahu.

Sudcovia vyjadrili znepokojenie nad tým, že parlament neakceptoval stanovisko Súdnej rady SR o potrebe navýšiť rozpočet justície o 47 miliónov eur v rokoch 2017 až 2019.

“Postup parlamentu vyvoláva opodstatnenú obavu o existenciu ochoty zákonodarcu rešpektovať záväzný zámer ústavodarcu priamou komunikáciou najvyšších orgánov súdnej a zákonodarnej moci zabezpečiť plnenie povinností štátu, poskytnúť súdom ľudské, materiálne a finančné zdroje potrebné na riadnu činnosť súdneho systému, a tým reálne zvýšiť požadovanú úroveň vymožiteľnosti práva v prospech občanov i podnikateľov,” píše sa vo vyhlásení.

ZSS navrhlo, aby v ďalšom období prosperujúcej ekonomiky Slovenska parlament transparentne prihliadal na vecne opodstatnené požiadavky súdnej moci. Rozpočtové priority, ktoré v stanovisku na základe návrhov všetkých súdov prezentovala Súdna rada SR, boli akceptované výkonnou mocou pri tvorbe návrhu rozpočtu iba v menšom rozsahu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.