Bratislava 10. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:Foto:TASR-Milan Kapusta)

Združenie miest a obcí Slovenska začalo s realizáciou prieskumu, ktorý sa zameral na problematiku mediácie v samospráve. Agentúru SITA o tom informoval hovorca a tajomník rady expertov Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák

Na snímke Michal Kaliňák

„Mediácia je nástrojom mimosúdneho riešenia sporov. Uľahčuje komunikáciu a vzájomné porozumenie, je lacnejšia a rýchlejšia v riešení konfliktov ako súd. Mnohé spory majú charakter susedských, občianskoprávnych, rodinnoprávnych a ďalších, ktoré sú prítomné v komunálnom prostredí. Keďže spory v rôznej forme a intenzite sú súčasťou komunít v samosprávach, výsledky prieskumu budú odrážať komplexnosť pohľadu štatutárnych predstaviteľov miest a obcí na danú problematiku,” vysvetlil Kaliňák.

Dodal, že cieľom prieskumu preto bude získanie informácií o povedomí, prístupe a možnostiach etablovania mediácie v prostredí miestnej územnej samosprávy. „Okrem iného nás bude zaujímať, či starostov a primátorov kontaktujú obyvatelia s tým, aby im pomohli riešiť medziľudské, prípadne susedské spory. Tiež nás bude zaujímať, aké poznatky o mediácii a poslaní mediátorov majú štatutárni predstavitelia miest a obcí. Rovnako sa budeme pýtať na to, či a ako doposiaľ využívajú samosprávy mediáciu,” uviedol.

Prieskum potrvá štyri týždne na reprezentatívnej vzorke 480 respondentov. Výsledky prieskumu budú podkladmi pre ďalšiu prácu v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj