Moskva/Washington 21. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:NASA)
 
Odborníci z Raketovej a kozmickej korporácie Energia (Energija) a Strediska pre riadenie letov pripravili pre agentúru Roskosmos tri scenáre pokračovanie programu Medzinárodnej vesmírnej stanice na najbližšie mesiace, pričom ale nebola posudzovaná varianta konzervácie ISS, oznámil Sputniku zdroj z raketového kozmického odvetvia.

Na snímke Medzinárodná vesmírna stanice ISS

“Všetky varianty vychádzali z balistických možností vypustenia nákladných a pilotovaných lodí a tiež technologickej pripravenosti kozmickej techniky a pozemnej infraštruktúry,” povedal zdroj pre agentúru Sputnik.
Taktiež povedal, že varianty sa líšia iba dátami vypustenie k ISS. Budú predložené Roskosmosu, aby jednu vybral a v najbližšej dobe ju schválil.
Zdroj pritom zdôraznil, že variant konzervácie stanica medzi navrhovanými scenármi nie je. Základným bodom všetkých variantov je vypustenie posádky k ISS začiatkom decembra prostredníctvom pilotovanej lode Sojuz MS-11.
“Na kozmodróme Bajkonur teraz prebiehajú naplno prípravy tejto lode k štartu, zamestnanci koncernu Energia pracujú prakticky na tri zmeny,” povedal zdroj Sputniku.
 
Príspevok Zdroj z kozmického prostredia oznámil tri možné scenáre pokračovania programu ISS zobrazený najskôr Hlavné správy.