Moskva 30. marca 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Jacquelyn Martin)

Ruská strana so znepokojením sleduje vojenské a biologickej aktivity USA v blízkosti hraníc Ruska a chcela by, aby objasnili účel svojich laboratórií v krajinách susediacich s Ruskou federáciou a Čínou, namiesto organizovania propagandistických hier okolo koronavírusu. Novinárom to uviedol zdroj na ruskom ministerstve zahraničia

Ilustračné foto

Americkí predstavitelia v posledných dňoch opakujú, že koronavírus Covid19 je čínskeho pôvodu a obviňujú Čínu, že neprijala včasné opatrenia, ktoré by zabránili rozvoju národnej epidémie v globálnu pandémiu. V Pekingu hovoria, že vírus mohol byť prepašovaný do ČĽR americkými jednotkami, ktoré prišli do Wuchanu na Svetové vojenské hry v novembri minulého roka, t. j. tesne pred vypuknutím infekcie.

Aby sme jednoznačne odpovedali na otázku o zdroji, o tom, kde sa objavil prvý chorý, je nutné viesť veľkú vedeckú prácu. Najmä vtedy, ak vznikol vírus v prirodzenom prostredí v dôsledku prirodzených mutácií, povedal s tým, že pravdepodobne to nie je na jednom mieste, takže je len ťažko vhodné obviňovať akúkoľvek krajinu.

Prenos je možný rýchlo

Dodal, že o to viac v globalizovanom svete, keď je väčšina štátov úzko prepojená transportnou komunikáciou, je prenos infekcie z jedného bodu planéty na druhý otázkou niekoľkých hodín. Takže obviňujúci tón pripomienok na adresu Číny, ktorý teraz znie z Washingtonu, vyvoláva zjavné rozpaky, poznamenal.

Podľa neho si stačí pripomenúť, že to boli Spojené štáty, ktoré boli po mnoho desaťročí hlavnou hybnou silou globalizácie a snažili sa ju využiť vo svojich geopolitických a ekonomických záujmoch. Dodal, že teraz môžu obviňovať len samých seba, že nemysleli na negatívne vedľajšie účinky.

Uviedol, že čo sa týka americkej stopy vo vzniku Covid19, ku dnešnému dňu takýmito informáciami nedisponujú:

Dlho sme však so znepokojením sledovali vojenské a biologickej aktivity USA vykonávané v tesnom susedstve našich hraníc. V s nami susediacich krajinách južného Kaukazu a Strednej Ázie a neskôr pri hraniciach s Čínou sa nachádzajú biologické laboratória vybudované z peňazí Washingtonu a za účasti špecialistov, ktorí odtiaľ cestujú.

Spoločné úsilie

Podľa jeho slov o tom, čím sa zaoberajú v uzavretých blokoch (laboratórii), dokonca nevedia ani miestne úrady. Dodal, že Američanom je dobre známe, že vývoj súvisí s Pentagonom, pretože ich financovanie sa realizuje priamo z jeho rozpočtu.

Inými slovami otázky smerom k Spojeným štátom naozaj sú. Bolo by dobré, keby miesto organizovania propagandistických hier okolo koronavírusu objasnili účel svojich laboratórií, dodal.

Tiež ešte dodal, že momentálne je hlavnou úlohou rýchlo sa s vírusom vysporiadať, pričom to možno dosiahnuť len spoločným úsilím celého ľudstva.

Covid19

Úrady ČĽR 31. decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu o prípadoch neznámej pneumónie vo Wuchan v centrálnej časti krajiny (provincia Chupej). Odborníci zistili pôvodcu choroby – nový typ koronavírusu. WHO vyhlásila epidémiu za mimoriadnu situáciu medzinárodného významu a dala chorobe oficiálne označenie Covid19 a 11. marca vyhlásila pandémiu.

Čo sa týka príznakov, radí sa medzi ne horúčka, kašeľ, dýchavičnosť, ale aj hnačka, nevoľnosť a ďalšie problémy s tráviacou sústavou. Odborníci Fakultnej nemocnice univerzity Wuchan zistili, že symptómy pripomínajúce prechladnutie alebo chrípku sa objavujú neskôr. Podľa WHO je momentálne 723 000 potvrdených prípadov a cez 34 tisíc úmrtí.

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj