Bratislava 29. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Martina Kriková)
 
Národná rada SR v piatok vystavila stopku tzv. Istanbulskému dohovoru, ktorému povedalo nie 101 poslancov. Pozrite si prehľad hlasovania – kto konkrétne podporil vyhlásenie NR SR o odmietnutí dohovoru a na druhej strane, kto podporil gender ideológiu

Ilustračné foto

Za návrh skupiny poslancov na prijatie uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k procesu ratifikácie Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu Slovenskou republikou, v ktorom sa uvádza, že poslanci žiadajú vládu, aby SR nepokračovala v procese smerujúcom k ratifikácii Dohovoru hlasovalo za 101 poslancov, proti bolo 28, zdržali sa traja, jeden nehlasoval.

 
ZA: 101
Návrh podporili všetci prítomní členovia poslaneckých klubov vládnych strán Smer-SD a SNS. Takisto jednohlasne sa vyjadril klub strany ĽSNS a Sme rodina.
Z radov poslancov vládnej strany Most Híd zdvihli ruku za návrh odmietnutia ratifikácie dohovoru siedmi členovia: Eduard Adamčík, Ladislav Balódi, Tibor Bastrnák, Andrej Hrnčiar, Elemér Jakab, Štefan Vavrek a Peter Vörös.
Nejednoznačné bolo aj hnutie OĽaNO, z ktorého návrh SNS podporili: Eduard Heger, Igor Matovič, Marek Krajčí, Soňa Gaborčáková, Jozef Lukáč a Anna Verešová.
Nezaradení, ktorí boli za: Alena Bašistová, Rastislav Holúbek, Igor Janckulík (KDH), Juraj Kolesár, Peter Marček, Martina Šimkovičová, Richard Vašečka,
 
PROTI: 28
Z Mostu Híd boli proti: Katarína Cséfalvayová a Peter Kresák.
Najviac hlasov proti vyjadrili poslanci liberálnej SaS: Alojz Baránik, Natália Blahová, Jana Cigániková, Ondrej Dostál, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Ľubomír Galko, Branislav Gröhling, Miroslav Ivan, Eugen Jurzyca, Renáta Kaščáková, Jana Kiššová, Milan Laurenčík, Radoslav Pavelka, Jozef Rajtár, Vladimír Sloboda, Anna Zemanová, Zuzana Zimenová.
V opozičnom OĽaNO sa našli traja hlasujúci proti: Ján Budaj, Natália Milanová a Silvia Shahzad
Z nezaradených poslancov nesúhlasia s vypovedaním Istanbulského dohovoru. Miroslav Beblavý (Spolu), Viera Dubačová, Simona Petrík (Spolu), Martin Poliačik (Progresívne Slovensko), Otto Žarnay a Lucia Žitňanská.
 
ZDRŽALI SA: 3
V hlasovaní využili možnosť zdržať sa poslanci Martin Fedor a Irén Sárkózy z klubu Most-Híd a nezaradený Marek Maďarič.
 
NEHLASOVALI: 1
V sály bol prítomný, no nehlasoval Gábor Grendel z OĽaNO.
 
NEPRÍTOMNÍ: 17
Zo Smeru-SD neboli prítomní: Emil Ďurovčík, Vladimír Faič a Ján Podmanický.
Neprítomní za Most-Híd: Peter Antal a Béla Bugár
V hnutí SaS kvôli neprítomností nehlasovali: Martin Klus, Karol Galek a Peter Osuský.
Z OĽaNO chýbali: Elena Červeňáková, Martin Fecko, Ján Marosz, Miroslav Sopko, Alan Suchánek a Veronika Remišová.
Nezaradení neprítomní: Katarína Macháčková (Spolu), Jozef Mihál (Spolu), Zsolt Simon.
Z rozpravy pred hlasovaním bolo možné vidieť, že najväčším odporcom stiahnutia Istanbulského dohovoru a teda podporovateľom tohto kontroverzného dokumentu bol v parlamente Martin Poliačik z Progresívneho Slovenska.
 
 
Príspevok Zdravý rozum zvíťazil nad ideológiou. Pozrite si, ktorí poslanci na Slovensku odmietli zlo z Istanbulu zobrazený najskôr Hlavné správy.