Zdravotní klauni nosia do nemocníc humor, za 13 rokov urobili 14.000 návštev

Bratislava 8. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Alexandra Moštková)

Zdravotní klauni z Červeného nosa Clowndoctors urobili za 13 rokov viac ako 14.000 návštev v nemocniciach. Do zdravotníckych zariadení prinášajú humor a smiech, klaunovská návšteva má pacientom pomôcť. Združenie oslavuje v týchto dňoch 13. rok od svojho vzniku.

Ilustračné foto

Klauni urobia asi 200 návštev mesačne. “Dobrá nálada a psychická pohoda podporujú imunitný systém, čo je dôležité zvlášť pre hospitalizované deti,” povedala spoluzakladateľka združenia Daniela Sejnová. To malo vo svojich počiatkoch štyroch klaunov.

V súčasnosti je ich asi 58 po celom Slovensku a prešli niekoľkoúrovňovým výberovým procesom. Zohľadňovali sa pritom umelecké aj osobnostné predpoklady. Pravidelne ich školia v klaunovských a hudobných zručnostiach a tiež v oblasti rôznych detských a seniorských diagnóz.

Zdravotnícki klauni nenavštevujú iba deti a dospelých v nemocniciach, chodia i do domovov sociálnych služieb. “Navštevujeme aj rodiny s detskými pacientmi v paliatívnej domácej starostlivosti, ale napríklad aj špeciálne školy s ťažko a kombinovane postihnutými žiakmi,” povedala Sejnová. Niektorí z klaunov vedú tiež odborné semináre o využití humoru v starostlivosti o pacienta určený hlavne pre zdravotnícky personál. Viac informácií možno nájsť na webe cervenynos.sk.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.