Bratislava 29. decembra (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

Záchranári mávajú na Silvestra plné ruky práce. Alkoholom sa otrávi desaťkrát viac detí ako v bežný deň v roku. Viac pijú aj dospelí. Záchranári evidujú štvornásobný nárast výjazdov k opitým “do nemoty”. Počas novoročných osláv tiež zvyknú zasahovať pre poranenia spôsobené podomácky vyrobenou pyrotechnikou

alcohol-428392_640

“Prepitá Silvestrovská noc môže mať pre deti až fatálne následky. Alkohol pôsobí na ne účinnejšie ako na dospelých, rýchlejšie sa vstrebáva a dostáva do organizmu. Deti naň nie sú zvyknuté, nemajú odhad. Stretávame sa aj s tým, že vypijú naraz väčšie množstvo tvrdého alkoholu,” opisuje doterajšie silvestrovské skúsenosti hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR Boris Chmel. Na prelome rokov smerovala záchranka k 122 ľuďom intoxikovaným alkoholom, z toho bolo až 19 detí.

Dôležité je v takejto situácii podľa záchranárov nespanikáriť. Ak je intoxikované dieťa v bezvedomí a dýcha, treba ho dať do stabilizovanej polohy, privolať odbornú pomoc a až do príchodu záchranárov kontrolovať pravidelne stav vedomia a dýchania. “Ak nedýcha, treba začať okamžitú resuscitáciu. Ak ju volajúci neovláda, tak ho operátor linky 155 navedie a poradí, ako na to,” radí Chmel.

Pri vlaňajšom odpaľovaní zábavnej pyrotechniky počas silvestrovskej noci a vítania nového roka sa na Slovensku zranilo 34 ľudí, z toho päť detí. “Najväčším nebezpečenstvom je podomácky vyrobená pyrotechnika. Keď ju už chceme použiť, treba ju kúpiť v stálych predajniach a mala by mať určite návod na použitie,” upozorňuje Chmel.

Najčastejším úrazom pri takýchto výbuchoch sú popáleniny tváre a horných končatín a tiež amputačné poranenia. Ak sa aj napriek dodržiavaniu všetkých bezpečnostných zásad stane úraz, dôležitá je správna prvá pomoc. “Pri popáleninách rýchle a dostatočne dlhé chladenie postihnutého miesta, prekrytie poranenia a zavolanie na linku 155 alebo vyhľadanie lekárskeho ošetrenia,” doplnil Chmel.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.