Košice 7. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Jediným predsedom vyššieho územného celku, ktorý v novembrových voľbách nebude obhajovať svoj post, je predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Zdenko Trebuľa (Smer-SD), ktorý je vo funkcii tretie volebné obdobie. “Po zrelej osobnej úvahe som sa sám rozhodol, že nebudem kandidovať vo voľbách na ďalšie funkčné obdobie. Bolo to moje slobodné rozhodnutie,” uviedol dnes Trebuľa.
Na snímke predseda KSK Zdenko Trebuľa

Pripomenul, že v samospráve pôsobí od roku 1999, pričom sedem rokov bol na čele mesta Košice a predsedom samosprávneho kraja je 12. rok. “Myslím si, že je to dosť dlhé obdobie na to, aby človek dokázal svoje riadiace a manažérske schopnosti, a ja som ich ukázal, čo dokumentujú mnohé úspechy Košického kraja. Na druhej strane si však myslím, že po troch funkčných obdobiach na čele krajskej samosprávy sme naplnili naše programové ciele,” konštatoval.
Po istom období vo funkcii podľa jeho slov však zákonite prichádza určitý rutinný prístup, ktorý môže viesť k stagnácii, a tomu chce predísť. “Je čas, aby na výsledky našej práce nadviazali noví ľudia s vlastným pohľadom, čerstvou silou a kreativitou, ktorí nadchnú aj ľudí v našom kraji,” dodal Trebuľa.
Súčasný vysoký počet zaregistrovaných kandidátov na post predsedov samosprávnych krajov vníma ako odraz politickej a spoločenskej situácie na Slovensku.
V Košickom kraji sa uchádza o funkciu predsedu VÚC 15 kandidátov, v rámci všetkých ôsmich krajov je to celkovo 90 kandidátov. Najviac je ich v Bratislavskom kraji – 18, najmenej v Trnavskom kraji – 6. Kandidátne listiny musia ešte preskúmať a zaregistrovať volebné komisie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.