Zbrojár Kuracina si pripomína 3. výročie odkedy požiadal Hospodárske noviny o zverejnenie odpovede na nepravdivé tvrdenia, ktoré o jeho spoločnosti uviedli

Bratislava 20. decembra 2017 (HSP/Foto:HSP)

Hospodárske noviny vo svojom článku z pred troch rokov v rozhovore s ministrom vnútra Róbertom Kaliňákom publikovali nepravdivé tvrdenia o spoločnosti Grand Power, ktorú vlastní Jaroslav Kuracina. V článku uvádzajú, že polícia sa  pripravuje na nevyhnutné prezbrojenie, no voči pôvodnému tendru, ktorý bol vypísaný ešte za Lipšica, vystúpil Jaroslav Kuracina z Grand Power, ktorému sa zdalo, že je ušitý na vopred vybraného dodávateľa. Tender bol napokon zrušený.
Na snímke Jaroslav Kuracina

Kaliňák v tejto súvislosti v článku uviedol, že Kuracina sa sťažoval preto, že nemal pripravený subkompakt, teda jednu zo zbraní, ktorá sa požadovala čo považoval za diskriminačné. „Tak to dal na ÚVO a zdržal súťaž, pritom ďalším štrnástim firmám súťaž vyhovovala, len jemu nie. Súťaž bola zrušená neférovo,” uviedol Kaliňák.
Pri otázke, prečo nepreferujeme pri nákupe zbraní domácich výrobcov, keď aj Česká zbrojovka dodáva pre Českú republiku, Kaliňák uviedol, že Kuracina vyrába najmä v Čezete, „netvárme sa, že to sú slovenské pištole. Fakt je, že toľko zbraní, čo tvrdí, nevyrobil. Niečo o strojárskej výrobe viem, pred právnickou fakultou som vyštudoval strojársku priemyslovku.“
„Potrebujeme mať masívnu firmu, ktorá nám garantuje zbrane na dvadsať rokov. Zbraň musí mať tisícky výstrelov, aby sme vedeli, ako sa správa.“
V súvislosti so zavádzajúcimi tvrdeniami, požiadal Jaroslav Kuracina v zmysle zákona o uverejnenie stanoviska svojej spoločnosti. Na zverejnenie odpovede už čaká tretí rok.
Jeho žiadosť uvádzame v plnom znení:
Vec: Žiadosť o uverejnenie odpovede
K Vášmu článku “Pištole možno budú bez súťaže” zverejnenému dňa 15.12.2014 na internetových stránkach Vášho periodika Hospodárske noviny (hnonline.sk) rovnako ako v tlačenej podobe žiadame v zmysle §8 zákona č. 167/2008 Z.z. v znení a doplnení neskorších predpisov uverejnenie stanoviska našej spoločnosti:
“Spoločnosť GRAND POWER s.r.o. odmieta tendenčné a nepravdivé tvrdenia pána ministra Kaliňáka.
Tvrdenie, že v čase zadania súťaže– verejného obstarávania nadlimitnej zákazky „Pištole kal. 9 mm Luger“ vyhlásenej verejným obstarávateľom Ministerstvo Vnútra Slovenskej Republiky v úradnom vestníku EÚ pod značkou 2011/S 107-175355 dňa 4.6.2011 a vo Vestníku verejného obstarávania č. 108/2011 dňa 3.6.2011 pod značkou 04069-MST- sme nemali pripravený subkompaktný model je nepravdivé. Verejná súťaž na pištole pre políciu bola vyhlásená v roku 2011. Naša spoločnosť uviedla na trh svoj subkompaktný model ešte v roku 2010. Nerozumieme preto vyjadreniu pána ministra o neschopnosti dodať subkompaktný model.
Vyššie uvedeným tendrom na prezbrojenie polície sa na základe námietok našej spoločnosti opakovane zaoberal Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý opakovane konštatoval porušenie zákona verejnom obstarávaní a nezákonnosť viacerých súťažných podmienok a to pre ich zjavne diskriminačný charakter a nariadil odstránenie protiprávneho stavu. Z uvedeného vyplýva, že podania námietok našou spoločnosťou boli oprávnené a nie samoúčelné či účelové.
Tvrdenie, že pištole spoločnosti GRAND POWER s.r.o. sú vyrábané v “čezete” je úplne absurdné. Naša výroba prebieha v priestoroch v Slovenskej Ľupči kde zamestnávame viac ako 100 zamestnancov. Od spoločnosti Česká zbrojovka a.s. sme síce v minulosti odoberali hlavňové polotovary, avšak pre veľkú nespokojnosť s nízkou kvalitou ich produkcie sme boli nútení spoluprácu ukončiť. V súčasnej dobe (viac ako 5 rokov) neodoberáme žiadne subdodávky od spoločnosti Česká zbrojovka a.s., v predmetnej spoločnosti neprebieha a nikdy neprebiehala ani čiastočná montáž ani iné práce na našich produktoch.
Naše zbrane úspešne absolvovali vojskové skúšky OS SR kde preukázali spoľahlivosť a kvalitu, následkom čoho boli zavedené do výzbroje Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Naše zbrane využívajú športoví strelci po celom svete a vystrieľajú každoročne desaťtisíce rán. Naša spoločnosť bola založená v roku 2002 a v súčasnosti ponúka 32 modelov pištolí ktoré exportujeme do viac ako 70 krajín sveta vrátane USA, Kanady a Ruska.
Pištole vhodné na prezbrojenie ozbrojených zložiek MV SR vieme dodať za cenu 290 Eur v základnej výbave a vytvoriť pri tom približne 100 až 120 pracovných miest.
Vyjadrenia pána ministra svedčia prinajmenšom o jeho neinformovanosti a nedostatku znalostí o zbraňovej problematike ak nie priam o zaujatosti voči našej spoločnosti. Vyjadrenia takéhoto charakteru pred blížiacim sa tendrom na prezbrojenie polície SR považujeme za nevhodné.”
Prosím o oznámenie predpokladaného termínu zverejnenia odpovede.
S pozdravom
Jaroslav Kuracina

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)