Berlín 8. januára 2019 (HSP/Foto: TASR-Michael Kappeler/dpa, Helmut Reuter/dpa via AP)
 
Frank Magnitz, brémsky regionálny líder strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), bol v pondelok popoludní napadnutý v centre mesta. Ku kancelárke Angele Merkelovej, ktorá odsúdila “politicky motivovaný” gangový útok, pripájajú svoje vyjadrenia aj ďalší nemeckí politici

Na snímke z 5. januára 2017 šéf pobočky strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Frank Magnitz

Franka Magnitza hospitalizovali s vážnymi zraneniami aj v oblasti tváre po tom, ako ho traja neidentifikovaní útočníci so zahalenými tvárami napadli na ulici. (viac TU)
“Vzhľadom na činnosti obete sme presvedčení, že ide o politicky motivovaný akt,” uviedla polícia.
“Bili ho kusom dreva, až kým nebol v bezvedomí a potom ho kopali na zemi,” uviedla podľa The Local vo vyhlásení strana AfD s tým, že až stavební robotníci zasiahli, aby zastavili útok a pomohli privolať pomoc.
Magnitz sa už medzitým prebral a pre nemeckú tlačovú agentúru DPA povedal, že zahalených útočníkov nevedel identifikovať a ani ich nepočul, keďže nehovorili nič. “Budem v každom prípade opatrnejší, keď budem prechádzať touto oblasťou,” dodal.

Na snímke vstup do divadla v nemeckom meste Brémy v utorok 8. januára 2019, kde neznámi útočníci v pondelok večer napadli šéfa pobočky strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Franka Magnitza

Vedúci predstavitelia strany AfD Alexander Gauland a Alice Weidelová nazvali najnovší útok ako “výsledok podnecovania politikov a médií k nenávisti proti nám”.
Jörg Meuthen na Twitteri napísal, že Magnitz bol “zbitý takmer na smrť” v “zbabelom a chorobnom” útoku.
Podľa Die Welt, okrem kancelárky Merkelovej tento “brutálny útok” rázne odsudzuje aj jej hovorca Steffen Seibert (CDU) a “dúfa, že polícia dokáže rýchlo chytiť páchateľov”.

Generálny sekretár CDU Paul Ziemiak pridáva vyjadrenie: “Násilie nenahradzuje argumenty. Nechajte nás hádať sa až do roztrhania. Ale musí sa skončiť s podnecovaním, pohŕdaním, nenávisťou a násilím. Toto semeno nesmie rásť.”

Predsedníčka SPD Andrea Nahlesová podľa Spiegel Online vyhlásila: “AfD je politickým protivníkom našej tolerantnej a mierovej spoločnosti, ale tí, ktorí používajú silu, aby odmietli stranu a jej politikov, odhaľujú tieto hodnoty a ohrozujú naše spolužitie”.
Minister zahraničných vecí Heiko Maas (SPD) uviedol, že napriek politickým nezhodám nesmie dochádzať k takýmto útokom, za ktoré neexistuje “absolútne žiadne ospravedlnenie” a “každý, kto vykonáva takýto zločin, musí byť potrestaný.”
Jeho stranícky kolega, poslanec Johannes Kahrs uviedol, že “násilie nikdy nie je prijateľné” a že “extrémizmus v akejkoľvek forme je odpad”. Magnitzovi poprial rýchle zotavenie.

Cem Özdemir z opozičnej strany Zelených povedal, že “nič neodôvodňuje násilie” ani proti krajnej pravici: “Tí, ktorí bojujú s nenávisťou voči nenávisti, len umožňujú nenávisti nakoniec vyhrať.”

Strana AfD kvôli svojim politickým postojom získava nielen mnohých sympatizantov, ale aj protivníkov, ktorí sa žiaľ prejavujú aj brutálnym spôsobom.
Od polovice decembra nemecká polícia zaznamenala osem útokov proti úradom AfD. Napríklad minulý týždeň explodovala výbušnina v koši, čím poškodila istú kanceláriu AfD v Sasku, za čo traja podozriví boli zadržaní. Minulý víkend zasa v Dolnom Sasku bol dom miestneho politika AfD popísaný s graffiti a kancelária bola napadnutá farebnou bombou.
 
 
Príspevok Zbitý takmer na smrť v zbabelom a chorobnom útoku: Nemeckí politici reagujú na útok voči členovi AfD zobrazený najskôr Hlavné správy.