Juraj Kukura žije dnes prevažne v Bratislave, kde riadi Divadlo Aréna. Stánok s dlhoročnou divadelnou tradíciou otvoril s úspechom cestu modernej dráme a mladým tvorcom. A na jeho doskách sa vrátil herecky nielen na slovenskú, ale v spolupráci s pražským Činoherným klubom i na českú scénu. Juraj Kukura však žije aj v Prahe a v Hamburgu, jednoducho všade tam, kde zároveň pracuje.

Do Nemecka ho v 80. rokoch odoslal súdny príkaz, keď tam legálne točil v Mníchove film Via Mala. „Sľúbili mi, že môžem zostať mimo republiky dlhšie a nakoniec mi miesto povolenia prišiel rozsudok na tri a pol roka väzenia za opustenie republiky. Ja som tam stál, doručili mi to do ruky a neveril som vlastným očiam.“

Do väzenia sa mu nechcelo, a tak zostal v Nemecku. Doma zmizol z titulkov filmov, z publikácií zmizli jeho fotografie. O jeho práci sa mlčalo či kolovali fámy, že točí pornofilmy. Zobrali mu aj zaslúžilého umelca, bol vtedy najmladším laureátom na Slovensku.

V tridsiatich siedmich rokoch tak začínal druhýkrát. Herecká minulosť plná veľkých rolí bola preč a novú si musel vybudovať. Čo sa mu v mníchovskom Kammerspiele a neskôr v Schauspielhause v Hamburgu podarilo. Ani zvládnuť jazyk nebolo ľahké, aj dnes má stále akcent. Zároveň ale tvrdí, že „to stálo za to“.

Riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura (druhý zľava).Riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura (druhý zľava).
Autor: SITA, Diana Černáková

Nielen v Nemecku natočil mnoho filmov a seriálov, z ktorých anglický seriál Traffic bol ocenený cenou Emmy. Uznanie a úspech mu priniesla úloha pilota v seriáli Šťastnú cestu. Diváci doma si ho všimli ako zloducha vo filme Vinnetou sa vracia, alebo v niektorých dieloch seriálov Miesto činu, Hotel Raj, Klinika pod palmami či Helicops.

Hercom byť Kukura, narodený 15. marca 1947 v Prešove, pôvodne nechcel, ale už na stavebnej priemyslovke sa dostal k filmovaniu. A potom ho vraj náhodou vzali na Vysokú školu múzických umení, aj keď ráčkoval a mal prízvuk.

Absolvoval v roku 1973 a rýchlo sa presadil. Začínal v Divadle na Korze a už za štúdií hral od roku 1971 na Novej scéne. A osem úspešných rokov na doskách Slovenského národného divadla ukončil v roku 1984 jeho exil.

Popri divadle exceloval aj vo filme. V roku 1978 získal na MFF v Karlových Varoch Cenu za mužský herecký výkon vo Vláčilovom filme Tiene horúceho leta. Prvú filmovú úlohu v Československu po páde komunizmu mu ponúkol režisér Juraj Jakubisko. V snímke Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý z roku 1992 si zahral emigranta Roberta.

Svojím zovňajškom, mužnými rysmi a atletickou postavou budí Kukura dodnes záujem žien, sám však už bezmála 40 rokov žije s manželkou Tatianou. Kedysi v roliach zvodcov, niekedy darebákov a zhýralcov, dnes popri otcoch hrá i ušľachtilých mužov, ako sú kapitáni lietadiel.

Kukura priznáva, že nevie spievať a nepočuje, keď spieva falošne. Ale jeho songy z filmu Trhák – Nechaj chrobáka žiť a Sexem sek sem – vošli do dejín českej kinematografie. Pred časom naspieval album piesní Leonarda Cohena s príznačným titulom Som tvoj muž. Kritike do noty nepadol, zato ho ocenil Cohen samotný.