New York 20. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Bezpečnostná rada OSN v noci nadnes odsúdila “tým najostrejším spôsobom” pondelkové zabitie ruského veľvyslanca v tureckej Ankare

Vyzvala tiež na vypátranie a potrestanie páchateľov, organizátorov a ďalších ľudí zapletených do útoku.

Ruský veľvyslanec v Turecko Andrej Karlov reční počas otvorenia fotografickej výstavy 19. decembra 2016 v Ankare. Neznámy útočník vystrelil počas otvorenia fotografickej výstavy v tureckej metropole Ankara na ruského veľvyslanca Andreja Karlova. S odvolaním sa na svojho fotoreportéra o tom informovala agentúra APRuský veľvyslanec v Turecko Andrej Karlov reční počas otvorenia fotografickej výstavy 19. decembra 2016 v Ankare. Neznámy útočník vystrelil počas otvorenia fotografickej výstavy v tureckej metropole Ankara na ruského veľvyslanca Andreja Karlova. S odvolaním sa na svojho fotoreportéra o tom informovala agentúra AP

Vyhlásenie BR OSN zdôrazňuje, že terorizmus vo všetkých podobách je vážnou hrozbou pre medzinárodnú mier a bezpečnosť. Teroristické činy sú podľa členov rady neospravedlniteľné bez ohľadu na svoju motiváciu.

Najvyšší orgán OSN tiež vyjadril hlbokú sústrasť rodine zabitého ruského veľvyslanca Andreja Karlova i vláde v Moskve. Zdôraznil tiež, že nedotknuteľnosť zahraničných diplomatov je jedným z hlavných princípov medzinárodného práva.

Ruského veľvyslanca v Turecku Andreja Karlova v pondelok na výstave fotografií v Ankare postrelil 22-ročný policajt. Diplomat následne zraneniam podľahol. Páchateľ počas streľby kričal islamistické heslá a hovoril o pomste za krviprelievanie v sýrskom Aleppe.

Andrej Karlov (62) sa venoval diplomatickej kariére asi 40 rokov, veľvyslancom v Turecku bol od roku 2013.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.