Bratislava 20. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Prezident Andrej Kiska dnes oznámil, že nevymenuje novú vládu pod vedením Petra Pellegriniho. Denník Pravda napísal, že Kiska sa takto rozhodol, pretože mu vadia tri mená z navrhovaných ministrov.

Na snímke vpravo vzadu navrhovaný minister vnútra Jozef Ráž mladší

Zákulisné informácie hovoria o tom, že Andrej Kiska odmieta vymenovať vládu kvôli trom pre neho problematickým menám. Nepáči sa mu nominácia Jozefa Ráža, mladšieho na post ministra vnútra, ktorý sa objavil na niekoľko rokov starej fotografii pri starej motorke, ktorú s kamarátmi dávali Kaliňákovi ako dar k narodeninám. Ďalej sa mu nepáči nominácia bývalého ministra zdravotníctva Richarda Rašiho na post podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu a Jána Richtera na post ministra práce.

Kiska vo svojom dnešnom vyhlásení uviedol, že Slovensko potrebuje vládu, ktorá nebude vzbudzovať pochybnosti. “Povedal som mu aj moje konkrétne výhrady k jeho návrhu. Požiadal som ho, aby mi do piatku navrhol novú zostavu nominantov na členov a členky vlády,” poodhalil Kiska svoje výhrady voči Pellegrinimu návrhom.

Prezident SR dnes vyhlásil, že “roky obsadzovania verejných funkcií príbuznými, známymi či obchodnými partnermi, vytvorilo v očiach verejnosti nelichotivý obraz o stave štátnych inštitúcií. “Neveria, že vrcholové pozície sú obsadzované ľuďmi, ktorí chránia verejný záujem,” povedal Kiska.

Vlastní podnik a miluje motorky. Je toto hlavná prekážka?
Proti Jozefovi Rážovi sa ohradili médiá aj v súvislosti s tým, že vlastní hudobný podnik RockOK na Šafárikovom námestí, hotel Barok a reštauráciu Baroza v Petržalke, ktorá patrí medzi najlepšie v meste. V orgánoch podnikov je v súčasnosti Rážova manželka, ktorá vymenila manžela po tom, čo sa dostal do funkcií vo vláde pri ministerstve obrany a neskôr pri ministerstve zdravotníctva.

O Rážovi sa však na margo rovnakej záľuby k motorkám ako u Kaliňáka vyjadril aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker, ktorý uviedol: “Viem, že sa pozná s Robom Kaliňákom z motoriek z mlada tak, ako aj iní a iných. Viem však aj to, že by som ho nikdy nedokázal donútiť urobiť veci v rozpore s jeho svedomím.” Podľa neho Jozef Ráž má mimoriadny cit pre spravodlivosť: “Málokedy človek stretne ľudsky tak pokorného a spravodlivého človeka. Aj keď tak nevyzerá. Podobá sa na Vin Diesela, má niekedy tvrdý prejav, ale má viac integrity a túžby pre spravodlivosť ako väčšina, ktorú poznám.”

Po odmietnutí prezidenta Drucker teda neprichádza o človeka, ktorý sa v jeho tíme ujal:  “Ja mu verím. Nemám etalón na morálku, ale snažím sa vidieť v ľuďoch dobro a Jozef má v sebe veľa dobrého. Budem s ním rád robiť ďalej.”